Do której godziny można poświęcić jajka? Ze święconką w niektórych miastach lepiej nie zaspać
redakcja naTemat
07 kwietnia 2023, 16:01·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 kwietnia 2023, 16:01
O której godzinie wyruszyć ze święconką, żeby się nie spóźnić? Sprawdziliśmy, do której można poświęcić jajka w największych polskich miastach. Co ważne, godziny znacząco się różnią, a o wszystkim decyduje wybrana parafia.
Reklama.
Reklama.
Zgodnie z katolicką tradycją święcenie koszyczków z pokarmami odbywa się w Wielką Sobotę, czyli w ostatnią sobotę przed Wielkanocą i trzeciego dnia Triduum Paschalnego. W 2023 roku ten dzień wypada 8 kwietnia.
Według badań Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) z 2000 roku w zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uczestniczy 95 proc. Polaków. Poza Polską ze święceniem pokarmów można spotkać się w Niemczech, Austrii, Białorusi oraz na Słowacji.
Dawniej święcenia pokarmów odbywały się w domach wiernych. Było to dla księży uciążliwe i z tego powodu postanowiono, żeby to wierzący stawiali się z symboliczną ilością pokarmu w świątyniach. Święcić pokarmy mógł ksiądz, diakon i niektórzy z lektorów.
Obecnie w wielu kościołach pokarmy święcone są na zewnątrz na specjalnie przygotowanych stołach. Wierni odsłaniają święconkę, a ksiądz kropi ją wodą święconą, obwieszczając wierzącym, że "Chrystus Zmartwychwstał".
W większości polskich kościołów święcenie wielkanocnych koszyczków odbywa się w godzinach porannych i popołudniowych. W jednych kościołach pokarmy są święcone co pół godziny, w innych co godzinę. Informacje można znaleźć na stronach wybranych parafii.
O porze błogosławienia tzw. święconek decyduje proboszcz. Sprawdziliśmy, do której godziny można święcić pokarmy w wybranych kościołach największych polskich miast. Co ważne, godziny znacząco się od siebie różnią.
Godziny święcenia pokarmów w największych polskich miastach