W sobotę 6 maja dojdzie do koronacji króla Karola III, który oficjalnie zostanie władcą Wielkiej Brytanii. W Londynie zbiorą się przywódcy 60 krajów, brytyjscy politycy i celebryci. W historycznym wydarzeniu weźmie udział około 2200 osób. Wiadomo, kto będzie reprezentował Polskę.
Reklama.
Reklama.
Koronacja w Opactwie Westminsterskim. Przyjadą goście z całego świata
W sobotę 6 maja 74-letni książę Karol zostanie ukoronowany na 68. władcę Wielkiej Brytanii. Na ten czas zaplanowano Wielki Weekend Koronacyjny, czyli dwa dni imprez, wystaw i koncertów, mających urozmaicić pierwszą od 1953 roku koronację. Porządku na ulicach Londynu ma strzec ponad 29 tys. policjantów. Uroczystości pochłoną około 250 mln funtów.
Na liście gości znaleźli się członkowie rodzin królewskich z całego świata, m.in. książę Albert II z Monako z księżniczką Charlene, a także król Holandii Willem-Alexander i królowa Maxima. Swoją obecność potwierdzili też książę Fumihito i księżniczka Kiko z Japonii oraz król Filip i królowa Letycja z Hiszpanii. Nie zabraknie też królów i książąt z Belgii, Danii i Szwecji.
Koronacja króla Karola III. Wielką Brytanię odwiedzi prezydent Andrzej Duda z żoną
Marcin Przydacz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Szef Biura Polityki Międzynarodowej, poinformował na antenie Polsat News, że Polskę w Londynie będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda oraz jego żona Agata Kornhauser-Duda. Przypomnijmy, że uroczystość odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w sobotę o godz. 11:00 czasu londyńskiego, czyli o 12:00 w Polsce.
Przydacz wyjaśnił, że przy okazji podróży do Londynu prezydent weźmie udział nie tylko w koronacji, ale też spotka się z głowami wielu państw.
– Przy tej okazji odbędzie się sporo rozmów natury politycznej, np. z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem oraz premierem Kanady Justinem Trudeau – powiedział. – Wykorzystamy maksymalnie ten czas, także na rozmowy polityczne – dodał.
Kontrowersyjni goście na koronacji Karola III
Ogromne kontrowersje wywołało zaproszenie do Opactwa Westminsterskiego króla Jordanii Abdullaha II, który na luksusowe nieruchomości za granicą miał wydać kwotę ponad 100 mln dolarów, a także zapowiedź obecności w Londynie Michelle O'Neill, liderki lewicowo-nacjonalistycznej partii Sinn Fein z Irlandii Północnej.
Brytyjska prasa przypomina, że partia ta jest związana z IRA, która w 1979 r. zamordowała lorda Louisa Mountbattena – mentora króla Karola. "Obecność Michelle O'Neill na sobotniej koronacji w opactwie Westminster będzie postrzegana jako wysoce kontrowersyjna" – czytamy w "The Mirror".
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.