nt_logo

Wszystko, co trzeba wiedzieć o koronacji Karola III. Takiej uroczystości nie było od 900 lat

Daria Siemion

06 maja 2023, 07:24 · 4 minuty czytania
Świat czeka pierwsza od 70 lat koronacja na władcę Wielkiej Brytanii. Ceremonia, która przeistoczy księcia Karola w króla Karola III, wreszcie dojdzie do skutku. Co wiadomo o planowanych uroczystościach? Oto wszystko, co powinniście o nich wiedzieć.


Wszystko, co trzeba wiedzieć o koronacji Karola III. Takiej uroczystości nie było od 900 lat

Daria Siemion
06 maja 2023, 07:24 • 1 minuta czytania
Świat czeka pierwsza od 70 lat koronacja na władcę Wielkiej Brytanii. Ceremonia, która przeistoczy księcia Karola w króla Karola III, wreszcie dojdzie do skutku. Co wiadomo o planowanych uroczystościach? Oto wszystko, co powinniście o nich wiedzieć.
6 maja odbędzie się koronacja Karola fot. MARC ASPLAND/AFP/East News

Książę Karol wstąpił na tron po tym, jak we wrześniu ubiegłego roku zmarła jego matka królowa Elżbieta II. Koronacja jest ceremonią religijną, która sformalizuje status Karola III jako króla. To także element rojalistycznej propagandy.


Koronacja ma powiedzieć obywatelom Wielkiej Brytanii, jakim królem będzie Karol. Uroczystość ma być krótsza i mniej kosztowna niż poprzednie koronacje, ale wciąż na tyle widowiskowa, by olśnić poddanych.

Ten tekst jest przewodnikiem po tym, jak będzie przebiegać koronacja, co oznacza i dlaczego jest inna niż wszystkie. Oto najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące intronizacji Karola III.

Kiedy odbędzie się koronacja i gdzie ją obejrzeć?

Karol zostanie koronowany w Opactwie Westminsterskim, czyli w miejscu, w którym od 900 lat koronowany jest każdy brytyjski monarcha, a w 1953 roku koronowano w nim jego matkę Elżbietę II.

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku o godzinie 11:00 czasu londyńskiego, a więc w Polsce o godzinie 12:00. Wydarzenie będzie można obejrzeć na kanałach TVP Info, Polsat News oraz TVN24, a także śledzić relację na żywa na NaTemat.pl.

Jak będzie wyglądała koronacja księcia Karola?

Uroczystości rozpocznie Procesja Królewska. Rano 6 maja książę Karol i jego żona Kamila wyruszą z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Podczas procesji zagranych zostanie 12 utworów wybranych przez księcia Karola.

Charles i Camilla przybędą do Opactwa Westminsterskiego o godzinie 12:00 czasu polskiego, aby rozpocząć ceremonię, którą poprowadzi arcybiskup Canterbury, Justin Welby. Ceremonia będzie składać się z sześciu części.

Na początku arcybiskup przedstawi monarchę obecnemu w opactwie zgromadzeniu. Zebraniu krzykną wtedy: "Boże chroń króla!", po czym rozlegnie się dźwięk trąb. Następnie monarcha przysięgnie stać na straży prawa i kościoła anglikańskiego.

Trzecią częścią będzie namaszczenie, czyli pomalowanie monarchy świętym olejem, symbolizującym namaszczenie przez Boga. Jest to moment zbyt święty, by był pokazywany publicznie.

Czwartym etapem koronacji będzie inwestytura, podczas której król zasiądzie na krześle koronacyjnym, aby otrzymać insygnia władzy: złotą kulę, dwa berła i koronę. Następnie poddani złożą mu hołd, a on przesiądzie się na tron.

Następnie na królową zostanie koronowana żona Karola Kamila. Szczegóły jej koronacji nie są jednak znane. Ostatnią królewską małżonkę koronowano w 1937 roku – była to babcia księcia Karola, Elżbieta I.

Ostatnim etapem ceremonii koronacyjnej jest procesja zamykająca, podczas której Karol i Kamila opuszczą Opactwo Westminsterskie i wrócą do Pałacu Buckingham. Tym razem będą podróżować zabytkową karetą.

Po przyjeździe do Pałacu Buckingham usłyszą od żołnierzy królewskie pozdrowienie i trzy okrzyki. Wtedy też pokażą się z rodziną na balkonie pałacu, skąd pozdrowią zebrany na dole tłum. Reszta weekendu zostanie spędzona pod znakiem imprez.

W zamku Windsor wystąpi Katy Perry, a poniedziałek będzie dla mieszkańców wysp dniem wolnym od pracy. Karol i Kamila zachęcają, aby spędzić go na pracach społecznych, np. czytaniu osieroconym dzieciom.

Co symbolizują królewskie insygnia?

Złota kareta

Karetę nazywaną Gold State Coach zaprojektowano w 1760 roku dla króla Jerzego III. Była używana do koronacji każdego brytyjskiego monarchy od czasów Wilhelma VI w 1830 roku. Podobno nie jest zbyt wygodna.

Krzesło koronacyjne

Krzesło koronacyjne zbudowano w 1300 roku dla Edwarda I. Na krześle widoczne są zarysowania i erodowane złocenia, które bez słów przypominają, jak długą tradycję ma brytyjska monarchia.

Złota kula i berła

Złotą kulę, którą Karol otrzyma podczas inwestytury, wykonano w XVII wieku. Przedmiot zwieńczono krzyżem i podzielono na trzy części pasami klejnotów, które symbolizują trzy kontynenty znane w czasie jego powstania.

W tym samym momencie Karol otrzyma również dwa berła: Berło Władcy z Krzyżem i Berło Władcy z Gołębicą (nazywane również Laską Sprawiedliwości i Miłosierdzia). To pierwsze symbolizuje władzę, drugie duchową rolę władcy jako przywódcy kościoła anglikańskiego.

Korony

Karol zostanie ukoronowany koroną św. Edwarda – tą samą co 70 lat temu jego matka. Później Karol zdejmie ją i założony brytyjską koronę państwową, którą wykonana dla jego dziadka Jerzego VI w 1937 roku.

Koronę otrzyma też Kamila, żona Karola. Od 200 lat żony monarchów zamawiają na tę okazję nowe korony. Tym razem jednak na głowie Królowej Żony pojawi się korona z drugiej ręki – ma być to korona królowej Marii z 1911 roku.

Kto weźmie udział w koronacji?

Na koronację Karola zaproszono 2200 osób. Wśród gości obecni będą członkowie rodziny królewskiej, w tym następca tronu William z żoną Kate. Na ceremonii pojawią się też wszystkie ich dzieci. Obecni będą również bracia i siostry Karola i ich partnerzy.

Na uroczystość zaproszono również Harry’ego i Meghan, ale Harry ma pojawić się na uroczystościach bez małżonki. Ma być to spowodowane czwartymi urodzinami ich syna Archiego. Nie wiadomo, czy Harry dołączy do swojej rodziny na słynnym balkonie.

Polskę w Londynie będzie reprezentował prezydent Andrzej Dudą z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą. Na uroczystościach pojawią się też rodziny królewskie z innych państw oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i jego żona Akshata Murthy.

Ile kosztuje koronacja?

Brytyjski rząd płaci za koronację sam, co oznacza, że składają się na nią wszyscy Brytyjczycy. W dobie kryzysu Karol chce, aby jego koronacja była tańsza niż koronacja jego matki, ale nie wiadomo, czy będzie to możliwe.

Koronacja królowej Elżbiety II w 1953 roku kosztowała 1,5 miliona funtów, co dziś daje kwotę około 50 milionów funtów. "The Sun" szacuje, że ze względu na konieczność ochrony Karola i Kamili, ich koronacja będzie kosztowała nawet dwa razy więcej, a zarazem może przynieść nawet cztery razy więcej zysków.

Dlaczego koronacja Karola będzie wyjątkowa?

Trzy ostatnie koronacje (Jerzego V, Jerzego VI i Elżbiety II) miały podobny przebieg. Trwały od trzech do czterech godzin z udziałem 8000 zaproszonych gości. Celem ceremonii była ostentacyjna demonstracja potęgi i bogactwa brytyjskiej monarchii. Koronacja Karola będzie inna: krótsza, skromniejsza, z ukłonem w stronę zmagającym się z kryzysem Brytyjczyków.

Koronacja Karola na króla Wielkiej Brytanii potrwa zaledwie godzinę i weźmie w niej udział zaledwie 2200 zaproszonych gości. Karol zrezygnował z też z niektórych rytuałów, np. wręczania mu sztabek złota i zamawiania aksamitnych krzeseł i okryć wierzchnich z gronostajów.

Karol może być też pierwszym władcą Wielkiej Brytanii w historii, który nie będzie tytułował się "obrońcą wiary, stojącym na straży praw kościoła anglikańskiego" a "obrońcą wiary" w ogóle, a zatem zwolennikiem wolności wyznania.

Jeśli koronacja Karola ma pokazać nam, jakim zamierza być królem, to możemy domyślać się, że takim, który zrezygnuje z anachronizmów w imię wydajności i takiego, który nie będzie mieszał religii z polityką – czas pokaże, czy jego plany się spełnią i jakim będzie królem.

Czytaj także: https://natemat.pl/384721,elzbieta-ii-nie-zyje