Wiele osób zadaje sobie proste pytanie: jak na poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wpłynęły szumnie ogłoszone obietnice wyborcze, w tym 800 plus, darmowe leki oraz autostrady. W najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" odpowiedź na to pytanie starali się znaleźć ankieterzy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Sondaż przeprowadzono w dniach 19-21 maja, a więc prawie tydzień po ogłoszeniu najnowszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Miały one zapewnić partię trzecią kadencję, a może nawet znów sejmową większość.
Tymczasem Zjednoczona Prawicazdobyłaby 32,3 proc. poparcia, a to minimalny wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu do badania sprzed miesiąca.
Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 25,7 proc. ankietowanych, a to wzrost o 1,5 punktu procentowego w porównaniu do badania sprzed miesiąca. Obecnie różnica pomiędzy PiS a KO wynosi 6,6 pkt proc.
Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga, czyli połączone siły Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. To wzrost o 0,4 pkt proc. w porównaniu do badania z kwietnia.
Czwartą siłą okazała się Konfederacja, która po kilku badaniach innych ośrodków, w których wyrastała na trzecią siłę, ustabilizowała swoje poparcie na wcześniejszym poziomie. Obecnie może liczyć na 9,9 proc. To minimalny spadek o 0,1 pkt proc.
Niewiele mniejsze poparcie ma Lewica. Oddanie na nią głosu deklaruje 9,7 proc. badanych. To wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu do sondażu sprzed miesiąca.
Sondaż: Ile mandatów w Sejmie ma PiS?
Co to wszystko znaczy dla mandatów w Sejmie? PiS nie może cieszyć taki scenariusz, gdyż jednoznacznie wskazuje na to, że o sejmowej większości, nawet z Konfederacją, nie mogłoby być mowy.
PiS mogłoby liczyć na zaledwie 177 mandatów, a razem z Konfederacją – tylko na 217. Za to łącznie ugrupowania opozycyjne mogłyby mieć 242 mandaty, a to 11 ponad sejmową większość. KO zdobyłaby 137 mandatów, Trzecia Droga – 66, Lewica i Partia Razem – 39 mandatów, natomiast Konfederacja – 40. Jeden sejmowy mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.
Warto wspomnieć, że w porównaniu do poprzedniego sondażu opozycja zwiększyła przewagę nad ewentualną koalicją PiS z Konfederacją. Wyniki tamtego badania wskazywały, że opozycja miałaby przed miesiącem na 235 mandatów, podczas gdy PiS wspólnie z Konfederacją na 225.
O tym, że Polska 2050 i PSL jako Trzecia Droga mogą być również trzecią siłą, świadczą też wyniki innego sondażu opublikowanego w ostatnich dniach. Jak informowaliśmy w naTemat, na pierwszym i drugim miejscu w nowym sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu wciąż plasują się PiS i KO.
Podium nie zamyka jednak Konfederacja, tylko właśnie "Trzecia Droga" Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni. Jeśli jednak kierować się wynikami tego badania, w takim układzie opozycja nie stworzyłaby jednak rządu po jesiennych wyborach.
Prawo i Sprawiedliwość, które otwiera stawkę, mogłoby liczyć na 34,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,6 proc. ankietowanych.
Podium w tym sondażu zamyka koalicjaPolskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 cieszy się poparciem na poziomie 14,2 proc. Na czwartym miejscu jest Konfederacja z poparciem 11,1 proc. i to poparcie dla tego ugrupowania byłoby kluczowe przy tworzeniu sejmowej większości.