nt_logo

Niebezpieczny incydent po paradzie równości. Uczestniczka postrzelona w głowę

Natalia Kamińska

23 maja 2023, 18:16 · 2 minuty czytania
Do niebezpiecznego incydentu doszło po III Marszu Równości w Olsztynie. Jedna z uczestniczek została raniona w głowę z wiatrówki, kiedy szła na imprezę towarzyszącą wydarzeniu. Sprawę potwierdza policja.


Niebezpieczny incydent po paradzie równości. Uczestniczka postrzelona w głowę

Natalia Kamińska
23 maja 2023, 18:16 • 1 minuta czytania
Do niebezpiecznego incydentu doszło po III Marszu Równości w Olsztynie. Jedna z uczestniczek została raniona w głowę z wiatrówki, kiedy szła na imprezę towarzyszącą wydarzeniu. Sprawę potwierdza policja.
Jeden z Marszy Równości w Olsztynie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Piotr Placzkowski/REPORTER

Kobieta postrzelona po Marszu Równości w Olsztynie

Olsztyński Marsz Równości wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. "Drogie osoby, zostałyśmy poinformowane przez uczestniczkę III Olsztyńskiego Marszu Równości, że przed godz. 17:00 na ul. Gałczyńskiego w Olsztynie została postrzelona z wiatrówki w głowę. Szła wraz z przyjaciółką na afterparty i niosła ze sobą plastikowy trzonek owinięty tęczową flagą. Na całe szczęście żyje i wyszła już ze szpitala" – przekazano w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na Facebooku.


Organizatorki marszu podkreślają też, że zaoferowały tej kobiecie pomoc prawną oraz psychologiczną. Są też z nią w kontakcie.

"Sprawca tego haniebnego czynu nie został jeszcze odnaleziony. Jeśli posiadacie na temat tego zdarzenia jakiekolwiek informacje, skontaktujcie się z policją. Atak na nią jest atakiem na nas wszystkich!" – proszę popisane pod oświadczeniem Agata Szerszeniewicz, Emilia Bartkowska-Młynek, Magdalena Zuba oraz Weronika Hause.

Organizatorki przekazały też, że choć policja nie łączy postrzelenia z marszem, to "bezgranicznie potępiamy przemoc kierowaną wobec społeczności osób LGBTQIA+ i osób sojuszniczych".

"Z tym właśnie mierzymy się w całej Polsce, w tym w Olsztynie. Tu jest nasz dom i mamy prawo czuć się w nim bezpiecznie. Nie zastraszycie nas! Solidaryzujemy się z osobą poszkodowaną" – czytamy.

Policja: Przesłuchano świadków, trwają czynności

Zdarzenie potwierdza również policja. – Przesłuchani zostali świadkowie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, sprawdzane są zapisy z kamer monitoringów, zabezpieczony został także śrut pochodzący najprawdopodobniej z wiatrówki. W tej sprawie prowadzone są czynności w kierunku spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu – poinformowała portal WP policja w Olsztynie.

Olsztyński Marsz Równości przypomina też telefony, które mogą się przydać osobom LGBT+:

  • Olsztyński Telefon Zaufania Anonimowy Przyjaciel - 89 19 288 i 89 527 00 00
  • Linia Wsparcia Olsztyńskiego Marszu Równości - poniedziałki - 17:00-18:00 - 605 992 983
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży Dajemy Dzieciom Siłę - 116 111
  • Kryzysowy Telefon Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia - 116 123.

Dodajmy również, że w maju opublikowano Tęczowy Ranking ILGA-Europe 2023. Polska po raz czwarty już zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej ws. równouprawnienia osób LGBT+. Uzyskała 15 proc. na 100. W całej Europie gorszy wynik miało tylko siedem krajów, w tym m.in. Białoruś, Rosja czy Turcja.

– Niestety, wyniki rankingu nie dziwią. Przez ostatnie 12 miesięcy polski parlament i rząd nie wprowadził żadnych zmian prawnych na rzecz osób LGBT+. Polskie prawodawstwo nadal jest dyskryminujące dla osób LGBT+: osoby żyjące w związkach jednopłciowych w świetle prawa są osobami obcymi, Polska nie zapewnia dzieciom z tęczowych rodzin podstawowego bezpieczeństwa – skomentowała pozycję Polski w tym rankingu Annamaria Linczowska z KPH.