Chorwacja: jaka waluta, gdzie wymienić najkorzystniej euro i kuny chorwackie, aby urlop był tańszy
redakcja naTemat
12 czerwca 2023, 08:05·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 czerwca 2023, 08:05
W tym bardzo popularnym wśród polskich turystów kraju obowiązują w tym momencie euro (EUR) i kuna chorwacka (HRK). Podpowiadamy, którą z tych walut zabrać na wakacje, gdzie i jak najlepiej wymienić złotówki oraz na jakie korzyści można liczyć, posiadając kartę wielowalutową, aby nasz urlop był tańszy w czasach podwyżek, wysokiej inflacji oraz słabego kursu złotówki.
Reklama.
Reklama.
Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej od 1 lipca 2013 roku, natomiast 12 lipca 2022 Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie tego kraju do strefy euro, wejście do obiegu banknotów i monet euro, a także przewalutowanie rachunków bankowych
Nastąpiło to 1 stycznia 2023, wówczas ustalono również oficjalny kurs wymiany kuny chorwackiej. W celu zapewnienia płynnej wymiany pieniądza przejściowo (przez dwa tygodnie) obowiązywał podwójny obieg kuny i euro, dzięki czemu można było płacić w obu walutach.
W tym momencie – aż do 31 grudnia 2023 roku – ceny wciąż podawane są zarówno w kunach, będących akceptowanym środkiem płatniczym, jak i w euro.
Co istotne, w ramach ochrony konsumentów przy każdej cenie należy podać (w sposób jasny i zrozumiały) aktualny kurs walutowy. Z tych samych względów zakazane zostało także podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty.
Pamiętaj, iż działające w Chorwacji banki komercyjne (banka) oraz kantory (mjenjačnica) – zwłaszcza przy większych transakcjach – mogą pobierać opłaty za wymianę kun na euro.
Chcesz uniknąć takich kosztów dodatkowych? Do 31 grudnia br. możesz dokonać bezpłatnej wymiany w chorwackich urzędach pocztowych (pošta), bankach i placówkach Agencji Finansowej, przy czym limit darmowej wymiany to 100 banknotów i 100 monet.
Dotyczy to zarówno wszystkich banknotów (nominały: 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun), jak i monet (odpowiednio: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2 i 5 kun).
Co po upłynięciu owego terminu? Otóż od stycznia 2024 bezpłatnej wymiany kun dokonasz jedynie w placówkach Narodowego Banku Chorwacji (Hrvatska narodna banka). Banknoty będzie można wymieniać bezterminowo, natomiast monety do 31 grudnia 2025.
Jeżeli chcesz wymienić złotówki na kuny lub euro jeszcze przed podróżą do Chorwacji, możesz zrobić to np. w kantorach stacjonarnych lub placówkach banków, oczywiście biorąc pod uwagę nie tylko aktualne kursy walut, lecz także spread i prowizje za wymianę złotych polskich na walutę obcą.
Bardzo opłacalnym rozwiązaniem może być zakup mniejszej ilości waluty obcej i zaopatrzenie się w tzw. kartę wielowalutową, pozwalającą płacić w różnych walutach.
W momencie transakcji tego rodzaju karta, zasilona przez nas złotówkami, przewalutuje płatność w odpowiedni sposób, np. po średnim kursie i bez spreadu, co sprawia, iż z naszego portfela ubędzie mniej niż podczas płatności kartą standardową, złotówkową.
Podpowiedź: dobrze jest wybrać taką kartę wielowalutową, która pozwala wypłacać gotówkę z zagranicznych bankomatów bez prowizji.
Czy zakup kun przed wakacjami w Chorwacji ma sens? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na euro, zwłaszcza w sytuacji, gdy naszym środkiem transportu jest samochód lub autokar, a trasa biegnie przez kraje znajdujące się w strefie euro (Niemcy, Austria, Słowacja, Słowenia).
Przeczytaj też nasz artykuł z 9 poradami przed przyjechaniem do Chorwacji.