Facebook rozpoczyna już w dziesiąty rok swojego istnienia. Niecała dekada wystarczyła, by na całym świecie zarejestrowało się ponad miliard użytkowników, z czego 10,2 mln pochodzi z Polski. Urodziny to dobry czas do podsumowań i "życzeń".
Największy serwis społecznościowy na świecie wystartował dziewięć lat i jeden dzień temu. Mark Zuckerberg, jeszcze, jako student Harvardu odpalił pierwszą wersję późniejszego imperium. Wtedy funkcjonował pod nazwą TheFacebook, żeby z czasem zrezygnować z dopisku "The". Serwis początkowo był dostępny tylko dla studentów uczelni Zuckerberga, ale z czasem rozszerzono działalność na inne ośrodki akademickie. Rok później powstała możliwość dodawania plików graficznych. Od tej pory na serwery Facebooka przesłano ponad 219 miliardów zdjęć.
Jednak tamte czasy to przeszłość. Dziewięć lat wystarczyło, żeby Facebook się zmienił i ewoluował. Nie zawsze zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Jedną ze znaczących zmian była rezygnacja z tablicy i zastąpienie jej osią czasu.
W ostatnim czasie Facebook spotkał się z falą krytyki po udanej próbie zmiany polityki prywatności. Niebieski portal społecznościowy zmieni zasady dotyczące zbierania danych o użytkownikach i ogólne – korzystania z serwisu. Mark Zuckerberg dał internautom możliwość wyrażenia zdania w tej kwestii, ale frekwencja w ankiecie była zbyt niska i kierownictwo serwisu jej nie uwzględni.
Planowane zmiany budzą sporo kontrowersji, i nic dziwnego. Facebook chce bowiem udostępniać dokumenty użytkowników zewnętrznym podmiotom, a także odebrać im możliwość głosowania nad kolejnymi zmianami. Do tej pory Facebook pytał w ankietach, czy użytkownicy chcą konkretnych zmian. Teraz już pytać nie będzie.
To wszystko jednak zdaje się nie zrażać użytkowników. Bo choć niektórzy demonstracyjne usuwają swoje konta, to w ogólnym rozliczeniu liczby robią wrażenie.
Jako że rocznice to dobry czas do podsumowań pytamy Was nie czego życzycie, ale czego oczekujecie od Facebooka? W którą stronę [Waszym zdaniem] powinien iść teraz Facebook. Więcej prywatności, czy może wcale nie jest to kwestią priorytetową i Mark Zuckerberg powinien skupić się na nowych rozwiązaniach? Czego Wam brakuje, a może coś Was wkurza? Chętnie posłuchamy