W ostatnich latach w Polsce zamieszkało wielu cudzoziemców, w tym uchodźców wojennych z Ukrainy. Jeden z dzienników postanowił sprawdzić, czy obecność tych ludzi przekłada się jakoś na większą liczbę przestępstw. Dane na ten temat oficjalnie przekazała reporterom policja.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Rzeczpospolita" zwróciła się o statystyki do Komendy Głównej Policji. Wynika z nich, że w ciągu pięciu miesięcy (od stycznia do maja) 2023 roku zarzuty usłyszało niecałe 4,7 tys. obcokrajowców. Z kolei, jeśli spojrzeć na ostatnie dziesięć lat, to liczba cudzoziemców podejrzanych o czyny kryminalne zwiększyła się ponad trzy razy – z 3,5 tys. w 2013 roku do 12,4 tys. w 2022 roku.
Policja pokazała dane ws. przestępstw cudzoziemców w Polsce
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", wśród 4695 cudzoziemców z tego roku podejrzanych o przestępstwa najwięcej było obywateliUkrainy – 2288 osób oraz Gruzji – 901 osób. Dalej w statystykach są migranci zBiałorusi – 277 oraz Mołdawii – 228 i Rosji – 80.
Kolejne miejsca na liście policji zajmują osoby z Rumunii (69 osób), Niemiec (67), Bułgarii (63) i Czech (51 osób). Pozostali pochodzą z Łotwy, Litwy, Uzbekistanu, Słowacji, Armenii, Azerbejdżanu i Turcji.
Jakie przestępstwa popełniają cudzoziemcy w Polsce?
Aż 1156 ma zarzuty za kradzież, a ponad 1100 za kierowanie po wpływem alkoholu. "Ponad pół tysiąca osób jest podejrzanych o posiadanie narkotyków, a 152 o łamanie zakazu sądowego. – Chodzi m.in. o kierowanie samochodem po odebraniu uprawnień np. za jazdę po alkoholu" – wskazują policjanci, cytowani przez dziennik.
Z danych policji wynika też, że 84 osoby to podejrzani o spowodowanie wypadku, 80 o udział w bójce, a 57 o stosowanie gróźb. "Rzeczpospolita" podaje też, że kradzieży częściej dokonują Gruzini. I tak dla przykładu (dziennik podaje ich znacznie więcej) grupa włamywaczy z Gruzji w jeden miesiąc okradła aż sześć domów na Podlasiu.
Wracając jednak do najliczniejszej grupy cudzoziemców, która popełnia przestępstwa, czyli Ukraińców, należy pamiętać, że są oni obecnie najliczniejszą grupą obcokrajowców w naszym kraju. Kilka dni temu stacja RMF FM podała dane z MSWiA, z których wynika w okresie od 24 lutego 2022 roku do 2 lipca 2023 roku granicę ukraińsko-polską przekroczyło prawie 12,5 mln obywateli Ukrainy.
"Z Polski wyjechało ponad 10,5 miliona osób. Szacuje się, że na terenie naszego kraju aktualnie przebywa ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy – takie dane uzyskało w resorcie radio. Jeśli chodzi o Gruzinów, to w Polsce obecnie 27,4 tys. obywateli tego państwa uzyskało pozwolenie na pracę.
Warto też dodać, w odniesieniu do całej Polski, to w 2022 roku w naszym kraju doszło do 476 tysięcy przestępstw o charakterze kryminalnym. Z danych KGP wynika, które również publikowała "Rz", że w 2022 roku doszło do 249 tys. przestępstw pospolitych. Plagą w Polsce oczywiście są kradzieże, a najwięcej ich jest w dużych miastach.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.