Długi, oskarżenia o pranie pieniędzy – w takim stanie Benedykt XVI zostawia Watykan

Papież Benedykt XVI zostawia Watykan w słabej kondycji finansowej.
Papież Benedykt XVI zostawia Watykan w słabej kondycji finansowej. Fot. Shutterstock
Odchodząc, papież Benedykt XVI zostawia Watykan w słabej kondycji finansowej. Od kilku lat to mini-państwo notuje deficyt, a w dodatku oskarżane jest o pomoc w praniu pieniędzy.


Zarządzanie finansami nie jest najwidoczniej najmocniejszą stroną Watykanu. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", w ostatnim roku zanotował deficyt na poziomie 15 mln euro. Na taką sumę złożyły się głównie koszty personelu i komunikacji oraz kryzys na rynkach finansowych.

"Rzeczpospolita"

Główne źródła finansowania Watykanu, to wpływy od zwiedzających Muzeum Watykańskie, co w roku 2011 r. przyniosło wpływy w wysokości 91,3 mln euro. Inne źródła, to wpłaty od wiernych, które, mimo panującego kryzysu finansowego stale rosną i w roku finansowym 2011/12 wyniosły 69,7 mln euro. CZYTAJ WIĘCEJ


Nowy papież będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniami kryzysu finansowego, który puka także do drzwi Watykanu. A to oznacza kontynuację zapoczątkowanego w 2012 roku programu oszczędnościowego. Rzecznik Watykanu już zapowiedział, że w najbliższym czasie zwolni część z ponad 2800 watykańskich pracowników.

Czytaj także: Benedykt XVI rezygnuje. Piotr Szumlewicz: "Mógł oczyścić Kościół, ale musiałby powiedzieć źle o Janie Pawle II" [wywiad]

Na tym jednak nie kończą się problemy Stolicy Apostolskiej. W ostatnich miesiącach pojawiło się sporo wątpliwości dotyczących funkcjonowania banku watykańskiego Istituto per le Opere di Religione. Padały nawet oskarżenia o pomoc w praniu brudnych pieniędzy. We wrześniu ubiegłego roku Watykan zatrudnił eksperta, który ma opracować zasady silniejszego nadzoru finansowego nad bankiem, by nie powtórzyły się skandale z przeszłości.


Poniedziałkowa informacja o rezygnacji Benedykta XVI zelektryzowała i zaskoczyła cały świat. Piotr Szumlewicz, autor głośnej książki "Ojciec nieświęty" w rozmowie z naTemat mówił: – Nieszczęściem Benedykta XVI było to, że został papieżem od razu po Janie Pawle II i odpowiadał za problemy, które rozgorzały za czasów jego pontyfikatu: afery pedofilskie czy finansowe.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
"Wyobraźcie sobie, co by było...".[b] Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"[/b]

"Wyobraźcie sobie, co by było...". Terlikowski zaskakuje opinią ws. naklejek "Gazety Polskiej"

Joanna Scheuring-WielgusJoanna Scheuring-Wielgus

Procedowany projekt ustawy o powołaniu Komisji, która ma się zająć problemem pedofilii, to nic innego jak ściema, zasłona dymna i pozorowane działanie. Po pierwsze od tej komisji de facto nic nie zależy, nie ma żadnych sprawczych kompetencji, które pozwoliłyby na penalizowanie przestępców seksualnych, którzy dopuszczają się czynów seksualnych na niepełnoletnich.

PiS pozbierało się po porażce Szydło. [b]Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE

PiS pozbierało się po porażce Szydło. Ma kandydata na inne ważne stanowisko w UE