Trwa kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi, które wraz z referendum odbędą się 15 października. Tymczasem szef resortu edukacji Przemysław Czarnek już wyraził nadzieję, że jeśli PiS wygra, to on zachowa to stanowisko. Wyjaśnił również, dlaczego uważa to za dobry pomysł.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Czarnek po wyborach nadal chce być nadal szefem resortu edukacji
– Ministerstwo Edukacji i Nauki od dwóch lat przyśpieszyło bardzo mocno dzięki współpracy ze wszystkimi ministrami i wiceministrami. Rzeczywiście mamy ambitne plany na przyszłość. Jeśli tylko wyborcy pozwolą w dalszym ciągu Prawu i Sprawiedliwości rządzić państwem i rządzić ministerstwem, to chciałbym kontynuować tę misję – powiedział agencji szef MEiN.
Pytany o największe wyzwania w nowym roku szkolnym mówił o kontynuacji działań. – Tutaj nie ma żadnych rewolucji. Szkole niepotrzebna jest rewolucja – stwierdził.
Tymczasem w tym tygodniu Sejm przyjął nowelę ustawy Prawo oświatowe. Opozycja nazywa ją lex Czarnek 3.0, a rządzący "Chrońmy dzieci".
Sejm przyjął kontrowersyjny projekt PiS, a Czarnek przedłużył dzieciom wakacje
Nowela, jak czytamy w treści, zakazuje m.in. stowarzyszeniom i organizacjom "promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci" na terenie placówek oświatowych.
Eksperci i nauczyciele uważają, że PiS chce ograniczyć tym sposobem obecność organizacji pozarządowych w szkołach. Nowela trafi teraz do Senatu.
W międzyczasie MEiN przekazał też, że rok szkolny w 2023 roku zacznie się nieco później. Chodzi o to, że jeśli spojrzymy w kalendarz, to zobaczymy, że 1 września 2023 roku wypada w piątek. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek postanowił wydłużyć młodym Polakom wakacje aż o trzy dni.
Decyzja o rozpoczęciu roku szkolnego 4 września wynika z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku. "Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. Jeżeli jednak pierwszy dzień września wypada w piątek, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września" – brzmi jego treść.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.