Fundacja Wisławy Szymborskiej dzięki odsetkom od jej majątku co roku nagradzać będzie pisarzy. Kwota, którą pozostawiła po sobie poetka to łakomy kąsek dla banków, które mogą wesprzeć działanie fundacji.
Milion dolarów. Około trzech i pół miliona złotych - tyle na koncie zostawiła po sobie Wisława Szymborska. Fundacja, która powstanie w najbliższych tygodniach szuka w tej chwili banku, który zaoferuje jej najkorzystniejszą ofertę i zostanie partnerem przedsięwzięcia. W przyszłości instytucja ta zgodnie z wolą poetki ustanowi nagrodę literacką i z odsetek od majątku będzie nagradzać pisarzy. Jak powiedział sekretarz poetki Michał Rusinek, fundacja zarządzać będzie też prawami autorskimi do utworów Szymborskiej (a w miesiąc po jej śmierci w samych Włoszech sprzedało się 100 tysięcy egzemplarzy) i prawem do jej mieszkania.
Standardowe oprocentowanie w bankach kończy się wraz z kwotą około 100 tysięcy złotych. Jak powiedział naTemat Michał Sadrak z OpenFinance, kwotę miliona dolarów każdy bank przyjmie z otwartymi rękami. Razem z Pawłem Majtkowskim z Expandera sprawdzamy, na ile może liczyć fundacja Szymborskiej.
Zdaniem Majtkowskiego w przypadku kwoty 3,5 mln złotych najlepiej oprocentowaną lokatę na rynku oferuje Meritum Bank, FM Bank i Santander Consumer Bank - 6,2 proc. rocznie. - W przypadku takiej kwoty jest jednak możliwość indywidualnych negocjacji, dzięki którym takie oprocentowanie będzie można podnieść o kilka dziesiątych punktu procentowego - mówi Majtkowski.
Oprocentowanie lokaty nie powinno w „normalnych” rynkowych okolicznościach przekraczać stopy lombardowej NBP, czyli obecnie 6 procent. Banki potrzebują depozytów, więc są w stanie zaoferować wyższe oprocentowanie, ale zdaniem ekspertów nie powinno ono przekroczyć ok. 8 procent. A 8 procent z 3 i pół miliona złotych to 280 tysięcy złotych rocznie przed opodatkowaniem. - Oprocentowanie w takim wypadku jest indywidualnie negocjowane z klientem. Natomiast na podstawie ostatnich przypadków zakładania tego typu depozytów w naszym Banku możemy powiedzieć, że znajduje się ono w PKO Banku Polskim powyżej średniej rynkowej - mówi naTemat Dominik Modrzejewski.
Banki podkreślają, że przy majątku w wysokości 1 miliona dolarów pod uwagę brane jest wiele czynników i negocjacje są bardzo indywidualne, czegoś jednak można się dowiedzieć już na wstępie. Deutsche Bank na przykład wspiera różne kulturalne przedsięwzięcia, podobnie zresztą jak ING Bank Śląski. Ten pierwszy może zaoferować lokatę negocjowaną 5,20 proc. na okres 3 miesięcy. Z kolei w ING fundacja na rachunku oszczędnościowym OKO Business w złotym może liczyć na 3,75 proc., pozostałe produkty są elastyczne i negocjowane. - Zakres produktowy oferowany dla fundacji będzie zasadniczo taki sam jak dla klasycznego klienta korporacyjnego - w ramach umowy ramowej fundacja będzie miała m.in. możliwość negocjowania cen i oprocentowania oraz korzystania tym samym z atrakcyjnych, najbardziej aktualnych stawek rynku międzybankowego. Alternatywnie Fundacja będzie mogła także skorzystać z naszej oferty Direct, charakteryzującej się niższymi opłatami za poszczególne produktu i usługi, ale bez możliwości negocjacji ich ceny czy warunków - mówi Miłosz Gromski z ING Banku Śląskiego.
Szymborska swój testament stworzyła w 2004 roku przed podróżą do Izraela, rok później dodano tam szczegółowe zapisy dotyczące powstania fundacji. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy", który ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.