"Counter-Srike 2" to sequel jednego z największych przebojów w historii gier komputerowych (i klasach informatycznych). Nowa strzelanka sieciowa, w której terroryści walczą z antyterrorystami, wyszła dziś w nocy. Jakie wprowadza zmiany, a co zostaje po staremu?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pierwszy "Counter-Strike" wyszedł w 1999 roku (ależ ten czas leci, prawda?), a przez ostatnie 10 lat królem sieciowych FPS-ów była jego czwarta odsłona "Counter-Strike: Global Offensive". Z premierą "CS2" nastąpił koniec pewnej ery - twórcy, studio Valce, przestają wspierać "CS:GO", które już zniknęło za sklepu Steama.
Jego miejsce zajął "Counter-Strike 2", który można pobrać i grać zupełnie za darmo. Do wykupienia jest za to ulepszenie do statusu Prime (61,95 zł). Co to daje? Jesteśmy dobierani z innymi graczami z tym statusem, zdobywamy PD (punkty doświadczenia), rangi turniejowe i możemy otrzymywać cotygodniowe przedmioty. To przede wszystkim opcja dla tych, którzy chcą podejść do tytułu na poważnie.
"Counter-Strike 2". Co zmienia sequel kultowej gry?
"'Counter-Strike 2' jest darmowym ulepszeniem do 'CS:GO' i stanowi największy skok technologiczny w historii serii" – chwali się Valve. Gra dostała przede wszystkim nowy silnik graficzny - Source 2, dzięki temu wszystko ma lepsze tekstury, oświetlenie, kolorystykę, fizykę. W końcu też możemy zobaczyć... własne nogi i buty. Co jeszcze oferuje?
zupełnie nowe klasyfikacje "CS" wraz ze zaktualizowanym trybem Premier
rankingi globalne i regionalne (m.in. mecze zostały skrócone do 24 rund w regulaminowym czasie gry (z sześcioma rundami dogrywki w przypadku remisu)
zaktualizowane i przerobione mapy (powraca legendarne Dust II czy Inferno)
przełomowe, dynamiczne granaty dymne (o tym za chwilę)
rozgrywkę niezależną od częstotliwości aktualizacji serwera (nie doświadczymy tzw. "tick rate'u")
zaprojektowane na nowo efekty graficzne oraz dźwięk (ma mieć jeszcze większy wpływ na rozgrywkę)
przeniesienie wszystkich przedmiotów z "CS:GO" do "CS2" (w tym skinów, które niektórzy kolekcjonowali od lat)
nowy interfejs i sklep (będzie można cofnąć, gdy nam się "coś kliknie")
Jedną z największych nowości, której trzeba będzie się nauczyć i będzie miała spory wpływ na grę, to wspomniane granaty dymne. Dym ma "działać" jak w realu, tzn. strzelanie w niego lub rzucenie zwykłego granatu rozproszy chmurę.
"CS2" - jakie ma minimalne wymagania sprzętowe?
"CS:GO" mogło pójść nawet na przedpotopowych komputerach. Sequel nie potrzebuje potężnej maszyny, bo twórcom zależy na jak największej liczbie graczy. Trudno jednak będzie w niego pykać na leciwym biurowym kompie ze zintegrowaną kartą graficzną. Czego potrzebuje?
System operacyjny: Windows 10
Procesor: 4-wątkowy – Intel® Core™ i5-750 lub lepszy
Pamięć: 8 GB RAM
Karta graficzna: O pamięci co najmniej 1 GB obsługująca Shader Model 5.0 i zgodna z DirectX 11
DirectX: Wersja 11
Miejsce na dysku: 85 GB dostępnej przestrzeni
Valve określa "CS2" mianem "ulepszenia" - i faktycznie nie jest to rewolucja, ale ewolucja serii. Zmian jest wiele, by gra została dopasowana do obecnych czasów, ale poza tym, to "stary, dobry kanter".
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.