W poniedziałek Andrzej Duda poinformował, że to Mateusz Morawiecki pierwszy otrzyma możliwość utworzenia rządu. Przekazał również, że marszałkiem seniorem Sejmu zostanie Marek Sawicki. We wtorek poznaliśmy kolejne szczegóły inauguracji Sejmu i Senatu, które zaplanowano na 13 października.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Informację na ten temat zamieszczono na stronie Kancelarii Prezydenta. "Prezydent RP podpisał postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji" – dowiadujemy się z tego komunikatu.
Inauguracja Sejmu i Senatu. Duda podał nowe informacje
I tak pierwsze posiedzenie Sejmu Andrzej Duda zwołał na 13 listopada na godz. 12.00, a pierwsze posiedzenie Senatu – na 13 listopada na godz. 16.00.
"Prezydent Andrzej Duda podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu. Na Marszałka Seniora Sejmu RP został wyznaczony poseł Marek Wacław Sawicki, a na Marszałka Seniora Senatu RP – senator Michał Seweryński" – poinformowała jego Kancelaria.
To Morawiecki pierwszy spróbuje stworzyć rząd
W poniedziałek z kolei Andrzej Duda zdecydował, że pierwszy szansę utworzenia nowego rządu otrzyma Mateusz Morawiecki. PiS nie ma jednak większości, czyli 231 mandatów, a jedynie 194.
– Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu – przekazał w poniedziałek Duda.
Marszałkiem seniorem Sejmu zostanie Marek Sawicki. Polityk PSL już odniósł się do tej decyzji. – Mateusz Morawiecki nie ma szans na stworzenie rządu i uzyskanie wotum zaufania w Sejmie – oświadczył podczas konferencji prasowej.
– To będzie misja spalona. W następnym kroku już Sejm wskaże swojego kandydata na premiera i będzie to z pewnością misja z powodzeniem – kontynuował.
Zaprzeczył jednocześnie spekulacjom o tym, iż jego nominacja na nowo otwiera szansę na poszerzenie koalicji Zjednoczonej Prawicy o PSL. – Jestem starym ludowcem, który respektuje porządek prawny w PSL, a tam między kongresami najwyższym organem jest Rada Naczelna i jednogłośna uchwała zobowiązuje nas wszystkich. Tu już nie ma żadnej dyskusji – zawyrokował.
Obecna opozycja jest gotowa, aby przejąć władzę
PiS, jako że nie dysponuje większością, to misja tworzenia rządu wróci zapewne do obecnej opozycji. – Mam nadzieję, że prezydent to usłyszy. Koalicja jest dopięta w każdym drobnym fragmencie – mówił w końcu na chwilę przed orędziem Dudy lider Koalicji ObywatelskiejDonald Tusk.
Tusk przekazał przy tym, że partie koalicji "będą gotowe do parafowania umowy koalicyjnej jeszcze przed Świętem Niepodległości, jeszcze przed piątkiem". – 11 milionów Polek i Polaków postanowiło, że zmienią Polskę na lepsze, bo znowu uwierzyli w te najbardziej podstawowe wartości i słowa – padło również w jego przemówieniu we Wrocławiu.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.