nt_logo

Skandal na Marszu Niepodległości. Tak potraktowano flagę Unii Europejskiej

Rafał Badowski

11 listopada 2023, 16:29 · 2 minuty czytania
Marsz Niepodległości idzie Alejami Jerozolimskimi. Manifestacja wyruszyła z ronda Dmowskiego, a zakończy się tradycyjnie na błoniach Stadionu Narodowego. Początkowo przebiegała spokojnie. Na trasie dochodzi jednak do kolejnych incydentów.


Skandal na Marszu Niepodległości. Tak potraktowano flagę Unii Europejskiej

Rafał Badowski
11 listopada 2023, 16:29 • 1 minuta czytania
Marsz Niepodległości idzie Alejami Jerozolimskimi. Manifestacja wyruszyła z ronda Dmowskiego, a zakończy się tradycyjnie na błoniach Stadionu Narodowego. Początkowo przebiegała spokojnie. Na trasie dochodzi jednak do kolejnych incydentów.
Na Marszu Niepodległości podeptano flagę Unii Europejskiej. Fot. Oleg Marusic / Reporter

Uczestnicy, po wcześniejszym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wyruszyli z ronda Dmowskiego około godziny 14:45. Jak informowaliśmy w naTemat, doszło do pierwszych incydentów.


Jeszcze przed startem imprezy na trasie usiedli aktywiści klimatyczni. Musiała interweniować policja, która zniosła ich z trasy marszu. W pewnym momencie pobito też aktywistkę Babcię Kasię, która została pozbawiona flagi LGBT i przeturlana po ziemi – informował dziennikarz INNPoland Adam Bysiek.

– No co, faszysto? – słyszymy na nagraniu Babcię Kasię, która próbuje drzeć flagę uczestników Marszu Niepodległości. W odpowiedzi słyszymy osobę, która wulgarnie zwraca się do aktywistki. Na innym nagraniu widać, jak uczestnicy marszu skandują "Śmierć wrogom ojczyzny", Babcia Kasia przepycha się z nimi, wyrywając sobie wzajemnie flagi i wulgarnie odpowiada. "Patologia się cieszy" – odpowiada jeden z uczestników marszu na śmiech Babci Kasi.

Marsz Niepodległości: tak potraktowano flagę Unii Europejskiej

Do jednego z samochodów, który jechał na trasie marszu, przyczepiono dwie flagi: Unii Europejskiej i LGBT. Obie były ciągnięte po ziemi. Jak pokazano na zdjęciu opublikowanym przez agencję East News, flagę UE deptał następnie jeden z uczestników Marszu Niepodległości.

Marsz Niepodległości wystartował o godzinie 14.45 z Ronda Dmowskiego. Na trasie widać siły policji, a także tzw. Straży Marszu Niepodległości. Widać barierki w Alejach Jerozolimskich. W bocznych ulicach obok trasy można ujrzeć sporo policyjnych samochodów. W tym roku manifestację zorganizowano pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła". W naTemat relacjonujemy Marsz Niepodległości na żywo. Jeszcze przed startem marszu organizatorzy wygłosili okolicznościowe przemówienie.

– Obronimy polską niepodległość i polską suwerenność. Czołem wielkiej Polsce – powiedział Bartosz Malewski podczas otwarcia imprezy. To on zastąpił na stanowisku szefa Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Były szef Marszu Niepodległości po raz pierwszy nie poprowadził imprezy.

Duda z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada z okazji przypadającego Narodowego Święta Niepodległości głos zabrał też prezydent Andrzej Duda. – Przez długie 123 lata Polski nie było na mapie. Straciliśmy ją przez warcholstwo, przez zdradę, przez głupotę, przez zacietrzewienie. Przez tyle naszych narodowych przywar, które spowodowały, że Polska z jednego z największych i silniejszych państw w Europie – tej Rzeczpospolitej Obojga Narodów – stała się państwem upadłym, które zostało rozdarte przez sąsiednie mocarstwa – mówiła głowa państwa podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie.