Andrzej Duda złożył na ręce marszałka Sejmu Szymona Hołowni projekt strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa – poinformowała szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nowe przepisy mają pomóc zreformować system dowodzenia polskiego wojska. Szefowa kancelarii prezydenta dodała, że Andrzej Duda oczekuje "sprawnego procedowania strategicznie ważnej dla bezpieczeństwa państwa ustawy i zaprosił wszystkie kluby do prac nad jej finalnym kształtem", a dodatkowo zapewnił, że wszystkie konstytucyjne terminy "związane z powołaniem rządu są i będą dotrzymane".
O ustawie poinformował też marszałek Sejmu Szymon Hołownia, podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z Andrzejem Dudą. Jak dodał, rozmawiał z prezydentem również o "perspektywach nowego rządu oraz kontynuowaniu rzeczy, które były rozpoczęte w czasie poprzedniego rządu".
Już po spotkaniu z Andrzejem Duda wystąpił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
– Prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów w związku z formowaniem nowego rządu, (...) procesy będą biec szybko i sprawnie – powiedział na konferencji Szymon Hołownia. W piątek marszałek Sejmu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą po raz pierwszy, odkąd został wybrany do pełnienia tej funkcji – powiedział marszałek Sejmu na rozmowie z dziennikarzami.
Spotkanie nowego marszałka Sejmu z prezydentem Andrzejem Dudą rozpoczęło się w piątek o 11:00 i trwało 1,5 godziny. Hołowni towarzyszył Jacek Cichocki, który będzie nowym szefem Kancelarii Sejmu.
Hołownia o spotkaniu z Dudą
Dyskutowano też o kwestii tego, kiedy sejmowa większość będzie mogła oficjalnie zagłosować za wotum zaufania dla tworzonego przez nią rządu, którego premierem będzie Donald Tusk. W tym momencie oficjalnie rząd próbuje stworzyć dotychczasowy szef gabinetu Mateusz Morawiecki.
– Z tej rozmowy wnioskuję, że wszystko będzie przebiegało tak, jak się spodziewamy – stwierdził Szymon Hołownia. Oznacza to, że Mateusz Morawiecki, który otrzymał od prezydenta misję stworzenia nowe rządu, misję tę dokończy i poprosi w Sejmie o wotum zaufania.
Hołownia ocenił, że najprawdopodobniej gabinet Morawieckiego nie otrzyma wotum zaufania i dojdzie to tzw. drugiego kroku konstytucyjnego. Oznacza to, że Sejm zagłosuje nad wyborem rządu zaproponowanego przez parlamentarną większość, który ma utworzyć Donald Tusk.
Wiadomo, kiedy ruszy rząd Tuska
Najpóźniej 15 grudnia 2023 roku nowym premierem powinien zostać Donald Tusk. Taką ocenę powyborczej sytuacji przedstawił marszałek Sejmu Szymon Hołownia po piątkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas spotkania z dziennikarzami przewodniczący izby niższej polskiego parlamentu zauważył jednak, że zmiana władzy może dokonać się nawet nieco wcześniej.