Prawica lustruje kolejne pokolenia. Odkryli, że Jarosław Kaczyński i Adam Michnik to "kuzyni"

Jarosław Kaczyński i Adam Michnik to dalecy kuzyni? Tak twierdzi jeden z genealogów.
Jarosław Kaczyński i Adam Michnik to dalecy kuzyni? Tak twierdzi jeden z genealogów. Fot. Przemek Wierzchowski; Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawica lubi lustrować przeszłość. Tym razem doszła jednak aż tak daleko, że udało się nawet odkryć, iż wspólne korzenie łączą Jarosława Kaczyńskiego i... Adama Michnika.


Grzebanie w życiorysach i drzewach genealogicznych to specjalność polskiej prawicy. Zazwyczaj w redakcjach kierowanych przez Jacka i Michała Karnowskich, czy Tomasza Terlikowskiego pełno jednak domorosłych genealogów, którzy poprzestają na lustracji jedynie rodziców, a czasem dziadków swoich przeciwników politycznych. Tym razem prawicowcy dali jednak dojść do głosu specjaliście i wyniki jego analizy są naprawdę mocno zaskakujące. Niezbyt dobre jak na lidera prawicy korzenie okazuje się mieć bowiem nawet prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.


Z tego, co donosi portal Fronda.pl, szukając w rodzinnej przeszłości najważniejszych osób w naszym kraju, można dojść do wniosku, że Jarosław Kaczyński jest kuzynem... Adama Michnika, czyli znienawidzonego przez prawicę redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" i legendarnego opozycjonisty. Co więcej, obu dzisiejszych przeciwników łączą przodkowie żydowskiego pochodzenia.

Jak to wszystko możliwe? Genealog dr Marek J. Minakowski postawił sobie za cel nie tylko tworzenie kolejnych drzew genealogicznych, ale i odczytanie z nich, jakie zależności rządzą przeszłością rodzin najbardziej wpływowych ludzi nad Wisłą. W tym celu wychodzi od porównania genealogii potomków Sejmu Wielkiego, czyli twórców Konstytucji 3 maja z korzeniami i koligacjami rodzinnymi osób wymienianych w wydawanym od ponad 70 lat przez PAN "Polskim Słowniku Biograficznym". W kolejnych jego tomach są wszyscy, których uznano za naprawdę ważnych dla losów naszego kraju.


W tym słowniku genealog najpierw znalazł Ozjasza Szechtera. - W biogramie Szechtera w PSB wyczytać możemy, że miał nieślubnego syna, Adama, znanego dziennikarza, urodzonego w roku 1946. Matką Adama była Hinda Michnik (używająca później imienia Helena), urodzona w 1903 r., która miała już wcześniej syna Stefana (także nieślubnego) z innym komunistycznym działaczem, Samuelem Rosenbuschem, straconym ok. 1937 w ZSSR, w ramach Wielkiej Czystki - mówi Fronda.pl dr Minakowski.


Historia tej rodziny silnie łączy się z przeszłością krakowskich Żydów, a ta daje punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak bliskie relacje rodzinne łączyć mogą Michnika i Kaczyńskiego.

Jednocześnie naukowiec podkreśla, że nazwanie powiązań szefa PiS i naczelnego "Gazety Wyborczej" rodzinnymi to byłoby pewne nadużycie. Wspólny mianownik łączy ich bowiem dopiero po przeanalizowania łańcucha aż 31 osób. O rodzinie genealogia mówi tymczasem w przypadku, gdy w grę w chodzi zależność jedynie kilku osób. O tym, co łączy obu wpływowych Polaków niektórzy mogą co prawda mówić, że to pewien rodzaj dalekiego kuzynostwa. W większości przypadków tak związani ludzie zazwyczaj bywają dla siebie jednak zupełnie obcy.

Jarosławowi Kaczyńskiemu może uda się więc w tym przypadku uniknąć ostracyzmu prawicy związanego z posiadaniem związków rodzinnych ze słynnym liberałem i to jeszcze o żydowskim pochodzeniu. Wielu może ona jednak przypomni, że jest sporo prawdy w tym, że "wszyscy Polacy to jedna rodzina"...

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ty też nie wiesz, gdzie są teraz karty z głosami? 5 ważnych odpowiedzi po proteście wyborczym PiS
0 0Protest wyborczy PiS to hucpa. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy liczyli głosy
POPKULTURA 0 0Netflix niech się schowa. 5 powodów, dlaczego "Zakochani po uszy" TVN7 są aż takim hitem
HYDEPARK 0 0W Warszawie jestem czarna, w Kongo... biała. Ale ja myślę po polsku dosłownie i w przenośni
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych
0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0W Platformie wrze. Schetyna nagle odwołał posiedzenie klubu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać