logo
Sejm wybrał nowego Rzecznika Praw Dziecka. Stanowisko RPD obejmie Monika Horna-Cieślak. Fot. Piotr Molecki / East News
Reklama.

W głosowaniu udział wzięło łącznie 444 posłów. Za tym, aby Monika Horna-Cieślak objęła stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, opowiedziało się 246 posłów. Przeciw było 195, a 3 wstrzymało się od głosu.

Kim jest Monika Horna-Cieślak?

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje, które już 20 listopada pierwszy podał Alan Wysocki z naTemat.pl. Donosząc o swoich ustaleniach, nasz reporter przybliżał sylwetkę Moniki Hornej-Cieślak jako specjalistki w zakresie pomocy prawnej dzieciom doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej.

Przed wyborem na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka mecenas Horna-Cieślak była przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Zasiadała także w zespole ds. przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Adwokatka stała się rozpoznawalna na skalę ogólnopolską za sprawą współautorstwa nowej ustawy o ochronie małoletnich, którą okrzyknięto "ustawą Kamilka z Częstochowy". Powstała ona bowiem tuż po tym, gdy wyszły na jaw wstrząsające doniesienia o skatowaniu chłopca.

RPD wybrany, ale to nie koniec obrad Sejmu na dziś

Jak informowaliśmy w naTemat.pl, na tym nie koniec niezwykle dziś napiętych obrad Sejmu. Zgodnie z opublikowanym przez Kancelarię Sejmu harmonogramem, posłowie mają pracować aż do nocy z wtorku na środę.

Po wyborze RPD izba niższa zajmie się zmianą składu Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Później przyjdzie czas na pierwsze czytanie projektu uchwały ws. powołania i wyboru składu Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, a następnie ocenę wniosku prawicy o odrzucenie projektu ustawy przywracającej finansowanie in vitro z budżetu państwa.

Sejm we wtorek wysłucha też sprawozdania komisji na temat projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Później marszałek Szymon Hołownia i spółka zajmą się przymiarkami do rozliczenia grzechów władzy z poprzednich ośmiu lat.

Wieczorem pierwszy pod obrady trafi projekt powołania komisji śledczej ds. wyborów kopertowych z wiosny 2020 roku. Następny w kolejce jest projektu dotyczący innej komisji śledczej – tej ds. afery z inwigilacją Pegasusem. Finał wtorkowych obrad to zaś pierwsze czytanie projektu ws. komisji śledczej, która zajmie się aferą wizową w rządzie PiS.

Czytaj także: