Nie tylko Miss Universe 2023. Nikaragua oskarża też dyrektor krajowego konkursu miss o spisek
Nina Nowakowska
04 grudnia 2023, 21:37·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 grudnia 2023, 21:37
Sheynnis Palacios z Nikaragui wygrała tegoroczny konkurs piękności Miss Universe. Okazało się jednak, że prestiżowy tytuł zamiast nowych możliwości przyniósł jej poważne kłopoty. Chodzi o medialne doniesienia, wedle których kobieta została oskarżona o zdradę kraju, a dokładnie o udział w spisku. Kłopoty z rządem Ortegi ma również organizatorka krajowego konkursu Miss Nikaragua, której poszukuje policja. Służby postawiły jej poważne zarzuty i zatrzymały najbliższą rodzinę.
Reklama.
Reklama.
W listopadzie odbyła się tegoroczna edycja słynnego konkursu Miss Universe, który obok Miss World, jest uznawany jest za najważniejszy konkurs piękności na świecie. W zmaganiach o tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie brały udział 84 kandydatki. Wybory miss zapoczątkowały jednak kolejne prześladowania przeciwników dyktatorskich rządów prezydenta Nikaragui, Daniela Ortegi.
Miss Universe 2023 oskarżona o udział w spisku i próbę obalenia prezydenta
Tytuł Miss Universe 2023 przypadł 23-letniejSheynnis Palacios z Nikaragui. Zwyciężczyni konkursu jest modelką. W tym samym roku została ukoronowana również tytułem Miss Nikaraguii jest pierwszą Nikaraguaczką, która wygrała Miss Universe.
Krótko po ogłoszeniu wyników, rząd Nikaragui oskarżył modelkę o zdradę. Kiedy ulica świętowała zwycięstwo rodaczki, rząd wysłał Palacios wymuszone gratulacje, aby niedługo potem oskarżyć kobietę o próbę obalenia rządu i udział w spisku.
Zdaniem rządu Nikaragui nowa miss ma być częścią organizacji, która dąży do obalenia Daniela Ortegi. Wszystko zaczęło się od pojawienia się w internecie starych zdjęć modelki, która w 2018 roku brała udział w masowych antyrządowych protestach.
Czytaj także:
Policja chce aresztować dyrektorkę Miss Nikaragua
Podobne oskarżenia usłyszała również Karen Celebertti, dyrektor krajowego konkursu piękności. Celebertti zarzucono z kolei zaplanowanie "spisku wspieranego z zagranicy" i wspieranie kandydatek prodemokratycznych w konkursie Miss Universe. Według służb miała fałszować wyniki krajowego konkursu, by faworyzować kandydatki związane z demokratyczną opozycją.
Kobieta jest poszukiwana przez służby. Jak przekazał New York Post, nikaraguańska policja oświadczyła, że zamierza aresztować dyrektorkę. Mimo że kobiecie udało się wymknąć służbom, lokalne redakcje donoszą o zatrzymaniu jej męża i syna.
W przypadku Celebertti również chodzi o udział w protestach z 2018 r. Ani dyrektorka ani jej rodzina nie skomentowała nowych doniesień.
Masowe protesty w Nikaragui w 2018 r.
W czasie trwających prawie 3 miesiące protestów przeciw władzy Ortegi, siły rządowe zabiły ponad 300 osób. Po wydarzeniach z 2018 r. władze zakazały protestów, jednak po zwycięstwie Palacios w Miss Universe, wiele obywateli złamało zakaz i ponownie wyszło na ulice aby świętować.
Wielu demokratycznych działaczy uznało wygraną Palacios jako zwycięstwo antyrządowej opozycji. Zaledwie pięć dni po sukcesie nikaraguańskiej miss, żona Ortegi i wiceprezydentka Nikaragui (Rosario Murillo) ostro zaatakowała opozycjonistów w mediach społecznościowych.
"W czasach nowego zwycięstwa jesteśmy świadkami, jak zło i terrorystyczni komentatorzy podejmują niezdarną i obraźliwą próbę przekształcenia tego, co powinno być pięknym i zasłużonym momentem dumy, w niszczycielskie podżeganie do zamachu stanu" – oceniła Murillo.
Póki co, sama Palacios również nie skomentowała sytuacji. Podczas konkursu 23-latka oświadczyła, że planuje poświęcić się promocji zdrowia psychicznego po tym, jak sama doświadczyła wyniszczających stanów lękowych. Przyznała, że zamierza również działać na rzecz równości płac kobiet i mężczyzn.