Projekt przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok został wycofany. Poinformował o tym we wtorek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – Zostawiamy tę kwestię do decyzji przyszłego rządu – przekazał.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Podczas wtorkowej konferencji marszałek Szymon Hołownia ogłosił, że większość parlamentarna wycofała poselski projekt ustawy o wakacjach kredytowych.
Co dalej z wakacjami kredytowymi? Hołownia ogłasza decyzję ws. projektu Trzeciej Drogi
– Podjęliśmy taką decyzję, że rzeczy o tej wadze, będzie procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych (...). Rząd będzie za tydzień, on będzie brał odpowiedzialność za tego rodzaju decyzje – wyjaśnił dziennikarzom marszałek Sejmu.
I dalej przekazał: – Dziś jest ten moment, kiedy Sejm powinien powiedzieć: "słuchajcie, ten tydzień możemy poczekać i niech rząd odpowiedzialnie tę decyzję podejmie".
Przypomnijmy: w sprawie wakacji kredytowych został wniesiony projekt przez Polskę 2050. Z kolei drugim, który przygotował rząd Mateusza Morawieckiego, miała zająć się sejmowa komisja finansów publicznych. Jej posiedzenie komisji zostało odwołane. Z informacji przekazanych przez Hołownię wynika, że jego los rozstrzygnie teraz komisja finansów.
W sprawie projektu Trzeciej Drogi, to jak informował nasz serwis ekonomiczny InnPoland, ten dokument zakładał wprowadzenie ostrzejszego kryterium dochodowego. Z zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego miały według założeń skorzystać te osoby, których rata będzie przekraczała 40 proc. średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.
O co chodzi w wakacjach kredytowych?
Jak tłumaczył InnPoland, przez wysoką inflację Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosiła stopy procentowe kilkanaście razy z rzędu i rósł też WIBOR, od którego zależy wysokość raty. W związku z tym w 2022 r. rząd wprowadził wakacje kredytowe.
Zasady programu dawały możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 roku i przez cztery miesiące w 2023 roku.
Z wakacji kredytowych mogły korzystać osoby, które zaciągnęły kredyt na własne cele mieszkaniowe. Tym samym z programu wykluczono m.in. kredytobiorców, którzy płacą raty za lokale pod wynajem. Dodatkowym warunkiem było zaciągnięcie kredytu przed 1 lipca 2023 roku. Obecnie wakacje kredytowe nie są ograniczone kryterium dochodowym.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.