Tusk wkrótce ma być premierem. Tak podsumował ostatni czas
"Przetrzymaliśmy osiem lat, przetrzymamy osiem dni. Wielkie dzięki za Waszą wytrwałość i cierpliwość" – taki wpis dodał lider PO i przyszły premier Donald Tusk. Do niego dołączył czerwone serce i polską flagę.
Jego słowa spotkały się z entuzjazmem komentujących. "Nie mogę się doczekać powrotu Donalda Tuska na premiera. Już niebawem będzie normalnie i przepiękni", "Damy radę", "To my dziękujemy Panu Panie Premierze! Za to, że poprowadził nas Pan ku zwycięstwu!" – brzmi kilka z nich.
Tak będzie wygląd proces powoływania Tuska na premiera
Przypomnijmy, w minioną środę Szymon Hołownia spotkał się z Mateuszem Morawieckim. – To było ustalenie, jaki ma pomysł na czas złożenia swojego exposé i poddania się wotum zaufania. Dysponentem tego terminu jest premier. Zapytałem go, czy jest gotów wygłosić exposé wcześniej, czy zamierza wykorzystać w pełni 14 dni, które daje mu konstytucja. Zaproponowałem więc, by exposé rozpoczęło się o godz. 10:00 w poniedziałek 11 grudnia – poinformował wówczas na briefingu prasowym Szymon Hołownia.
Jak dodał, po kilkugodzinnej dyskusji, około godz. 15:00, powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Morawieckiego. Obecnie wszystko wskazuje na to, że w tym właśnie momencie upadnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ nie zdobędzie odpowiedniej większości w sali plenarnej.
Wówczas rozpocznie się wybór nowego premiera i Rady Ministrów. Nowy rząd ma tworzyć Donald Tusk wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy.
– Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ogłoszę przerwę, w której będę oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku. Spodziewam się, że 11 grudnia dokonamy wyboru nowego premiera – mówił tamtego dnia Szymon Hołownia.
11 grudnia Tusk ma być już premierem
Dopytywany, kiedy zostanie powołany nowy premier i skład nowego rządu, przedstawił dwa warianty. Pierwszy to wybór Donalda Tuska na premiera, a po nim wygłoszenie exposé, dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. To mogłoby się odbyć w późnych godzinach wieczornych w poniedziałek 11 grudnia lub w nocy z poniedziałku na wtorek.
Drugi wariant to wybór Tuska na szefa rządu również w poniedziałek 11 grudnia, ale wygłoszenie exposé, dyskusja i głosowanie nad wotum zaufania odbyłyby się w Sejmie już we wtorek 12 grudnia rano. Szczegóły są w tym tekście.
Lider PO szykuje się do roli premiera
Z kolei sam Tusk kilka dni temu mówił: – Jak państwo wiecie, 11 grudnia będziemy wysłuchiwali premiera Mateusza Morawieckiego z jego propozycjami dla jego rządu. Uśmiecham się, ale znacie państwo wszyscy okoliczności pracy rządu Morawieckiego dzisiaj, i jeśli czas pozwoli to 11 grudnia, także dokonamy wyboru nowego premiera, jeśli zgodnie z przewidywaniami Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania.
Jak podkreślił, "te decyzje będzie podejmował oczywiście marszałek Sejmu". Dodał jednocześnie, że "jeśli obrady przedłużą się, to będziemy kończyli ten proces 12 grudnia". – Także spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli – 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia – podsumował Tusk.
Zobacz także