To nie Syberia, tylko... Tatry. Zaskakujące nagrania rozpaliły sieć
Nina Nowakowska
05 grudnia 2023, 17:05·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 grudnia 2023, 17:05
Ekstremalne warunki pogodowe zaskoczyły Słowaków. Po internecie krążą zdumiewające nagrania, które wyglądają jak sceny z Syberii bądź wysokich partii Alp. Okazuje się, że choć mamy jeszcze kalendarzową jesień, załamanie pogody po słowackiej stronie Tatr przyniosło mieszkańcom dziesiątki centymetrów śniegu.
Reklama.
Reklama.
Choć w kalendarzu jeszcze jesień, ostatniezałamania pogody coraz mocniej sugerują nadejście kolejnej pory roku. W ciągu ostatnich dni w Europie pojawiły się miejsca, gdzie spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.
Ekstremalna pogoda w słowackich Tatrach
Jak donosi "Fakt", właśnie takie warunki pogodowe panują w Tatrach. W Tatrzańskim Parku Narodowym wprowadzono już drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. GOPR alarmuje o świeżym śniegu, który zaległ na górskich na szlakach.
Najtrudniejsze warunki panują w najwyższych partiach Tatr, co dobrze obrazują nowe nagrania, opublikowane w mediach społecznościowych. Jeden z filmów został udostępniony przez oficjalny profil słowackiej strony Tatr.
Na nagraniu widać mężczyznę, energicznie odgarniającego ogromne warstwy śniegu. Śniegowa hałda jest zdecydowanie wyższa niż on sam, ma bowiem ponad 2 metry.
Film udostępniony na Instagramie przez "Tatry_official" został nagrany w Wysokich Tatrach. Okazuje się, że odśnieżający mężczyzna to pracownik schroniska Zbójnicka Chata. Obiekt został zasypany aż po sam dach. "Nadeszła zima! Zespół Zbójnickiej Chaty jest gotowy na 125 proc.! A jak u was?" – napisali autorzy posta.
Jaka pogoda na najbliższe dni?
Według najnowszych prognoz, w najbliższym czasie w Polsce utrzyma się zimowa aura. Dodatkowo, we znaki mogą dawać się zamarzające opady deszczu. Śliska, nie zawsze posypana piaskiem czy solą, powierzchnia może spowodować poślizgnięcie.
Szczególnie uważać powinny osoby starsze, które są dużo bardziej podatne na złamania kości. Najlepiej wyposażyć się zatem w buty z odpowiednią powierzchnią, bądź specjalne antypoślizgowe nakładki na obuwie (tzw. raki).
Na zachodzie kraju może padaćśnieg i deszcz ze śniegiem, lokalnie też opady marznące powodujące gołoledź. Na wschodzie możliwe będą słabe opady śniegu.
IMGW ostrzega przed marznącymi opadami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowealerty dla niektórych województw. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi obowiązują nadal w dwóch województwach: lubuskim (w powiatach: żagańskim, żarskim) i dolnośląskim (w powiatach: bolesławieckim, zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra).
Z kolei alerty pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązują w województwach: mazowieckim (w południowej części województwa) i lubelskim.