Znamy Młodzieżowe Słowo roku 2023.
Znamy Młodzieżowe Słowo roku 2023. Fot. 123rf.com
Reklama.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Przypomnijmy, że w 2021 roku zwyciężył "śpiulkolot". Rok później wybrano "essę".

Kilka tygodni temu poznaliśmy tegoroczną finałową dwudziestkę. Znalazły się tam m.in. takie słowa jak: "bambik", "cringe" czy "oporowo".

PWN 7 grudnia ogłosiło, że "użytkownicy języka za Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrali 'rel', które w środowisku młodzieży jest używane w celu aprobaty dla tego, co mówił przedmówca.

Co oznacza rel?

Rel – to po prostu potwierdzenie tego, co mówił przedmówca. Inaczej: "zgadzam się z tobą", "czuję to samo" lub "prawda". Rel pochodzi od angielskiego słowa "relatable", czyli "możliwy do powiązania".

Przykład użycia słowa rel:
– Ale ten typ mnie wkurza.
– Rel, mnie też wkurza.

Przewodnicząca jury plebiscytu prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu w Kielcach komentując wybór słowa roku, wspomniała, że "rel" to świeży neologizm. – Powstały także równie przydatne konstrukcje czasownikowe: relować, rzeczownikowe, takie jak np. relówa i przysłowne megarel – tłumaczyła językoznawczyni.

Dodajmy, że na plebiscytowym podium znalazł się też wyraz sigma jako bardzo popularne obecnie określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Trzecie miejsce zajęło słowo oporowo, a tuż za podium znalazły się bambik, delulu i slay. "Podczas gdy pierwszy z przykładów jest synonimem potocznych wyrażeń 'do oporu' lub 'w opór', tj. 'dużo, do końca, intensywnie', to ostatni – slay – określa coś, co 'robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw, imponuje, 'poraża', np. atrakcyjnym wyglądem'. Slay może być także okrzykiem zadowolenia. Pozostałe dwa słowa odnoszą się: do piętnowania braku umiejętności i nieudacznictwa (bambik) oraz stanu oderwania od rzeczywistości w tworzeniu np. wyimaginowanych relacji z idolami (delulu)" – czytamy na stronie PWN.