W środę odbyła się ceremonia zaprzysiężenia nowego rządu premiera Donalda Tuska. Jest on już oficjalnie premierem. Zmiana władzy w Polsce nie umknęła uwadze władz w RFN. Kanclerz Olaf Scholz złożył gratulacje nowemu polskiemu premierowi. Zrobił to w języku polskim. Padły ważne deklaracje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Scholz gratuluje Tuskowi objęcia nowej funkcji. Zrobił to po polsku
"Donald Tusk chce, aby Polska znów znalazła się w sercu UE – właśnie tam jest jej miejsce. Cieszę się, że możemy ramię w ramię z Polską rozwijać UE i stosunki polsko-niemieckie" – napisał kanclerz Olaf Scholzw serwisie X. I dodał: – "Serdeczne gratulacje z okazji zaprzysiężenia na urząd premiera, drogi Donaldzie Tusku!".
Warto tutaj od razu podkreślić, że Tusk i Scholz pochodzą z różnych środowisk politycznych. Nowy polski premier reprezentuje centrową Platformę Obywatelską, a niemiecki kanclerz Socjaldemokratyczną Partię Niemiec. Prawdziwymi sprzymierzeńcami Tuska w Berlinie są chadecy z opozycyjnej dziś CDU/CSU.
Rząd Tuska znormalizuje stosunki z Niemcami
Mimo tego spodziewana jest teraz szybka normalizacja stosunków Polski i Niemiec po ośmioletnich fatalnych dla stosunków Warszawy i Berlina rządach PiS. W RFN rządzi obecnie relatywnie przychylna Polsce koalicja SPD, Zielonych oraz FDP.
Wcześniej Scholz gratulował też Tuskowi podczas wystąpienia w Bundestagu. – Donald Tusk zapowiedział, że poprowadzi Polskę z powrotem do serca UE. I właśnie tam jest miejsce Polski – w środku Europy, jako niezbywalna część naszej europejskiej unii – mówił kanclerz Niemiec.
Jak dodał, "bardzo szybko i na wszystkich płaszczyznach będziemy teraz pogłębiać kontakty robocze z naszymi polskimi przyjaciółmi".
W jego wystąpieniu nie zabrakło też kwestii gospodarczych. – Przeżywająca boom polska gospodarka jest silnie powiązana z niemiecką. Polska i Niemcy są też zainteresowane tym, by rozszerzenie UE w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim stało się faktem. Dlatego cieszę się na rozwijanie Unii Europejskiej i stosunków niemiecko-polskich ramię w ramię z Polską i oczywiście wspólnie z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego – podkreślił Scholz.
W środę przed południem premier Donald Tusk odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt powołania i złożył przysięgę. Następnie obaj złożyli podpisy pod postanowieniem o powołaniu Rady Ministrów.
Po tym wydarzeniu Tusk udał się do Brukseli, aby reprezentować Polskę na szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Weźmie też udział w posiedzeniu Rady Europejskiej – odbędzie się ona 14 i 15 grudnia.
"Dyskusje Rady poświęcone będą dalszemu wsparciu Unii Europejskiej dla Ukrainy, sytuacji na Bliskim Wschodzie, rozszerzeniu Unii Europejskiej, a także kwestiom bezpieczeństwa i migracji" – podano w komunikacie na stronie KPRM.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.