nt_logo

Poleciały pierwsze głowy. Ekipa Tuska odwołuje szefów służb specjalnych

Alan Wysocki

13 grudnia 2023, 14:09 · 2 minuty czytania
– Jest wniosek premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów pięciu polskich służb. To CBA, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego – powiedział szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Michał Gramatyka z Polski 2050.


Poleciały pierwsze głowy. Ekipa Tuska odwołuje szefów służb specjalnych

Alan Wysocki
13 grudnia 2023, 14:09 • 1 minuta czytania
– Jest wniosek premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów pięciu polskich służb. To CBA, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego – powiedział szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Michał Gramatyka z Polski 2050.
Donald Tusk odwołuje szefów służb specjalnych. Ujawniono pierwszą decyzję. Fot. Jacek Domiński / Reporter / East News

Donald Tusk odwołuje szefów służb specjalnych. "Jest wniosek premiera"

W rozmowie z TVN24 poseł wyjaśnił, że za kilka minut komisja zacznie pracować nad wnioskiem Donalda Tuska.


– Te wnioski dziś zostaną przez komisję zaopiniowane. Komisja za kilka minut startuje, a jej gościem będzie minister koordynator służb specjalnych – powiedział Michał Gramatyka.

– Kandydatury nowych szefów jeszcze nie leżą na moim biurku. To kwestia kolejnego posiedzenia kolegium ds. służb specjalnych – dodał.

Aktualizacja: Komisja pozytywnie zaopiniowała wnioski o odwołanie szefów służb specjalnych.

Jeszcze dziś o dymisjach w służbach specjalnych powiedział na antenie Polsat News Michał Kobosko. – Premier musi mieć zaufanie do służb specjalnych. Myślę, że Tusk nie popełni drugi raz tego samego błędu nie zmieniając szefa CBA – stwierdził.

W miniony wtorek z kolei Donald Tusk zapowiedział wzięcie udziału w kolegium ds. służb specjalnych, by podjąć "szybkie decyzje". – Spodziewajcie się państwo decyzji masywnych, szybkich i jednoznacznych – ostrzegł.

Nowi szefowie służb specjalnych

Ustępującymi szefami wspomnianych służb są: gen. bryg. Maciej Szpanowski (SKK), Andrzej Stróżny (CBA), płk Bartosz Jarmuszkiewicz (AW), gen. bryg. Marek Łapiński (SWW), płk Krzysztof Wacławek (ABW).

Jak przekazał TVN24, pierwszym zadaniem nowych szefów służb ma być natychmiastowa interwencja w spółkach państwowych, gdzie mogło dochodzić do niszczenia dokumentów oraz wyprowadzania środków publicznych.

Według stacji, ABW ma pokierować wywodzący się z Urzędu Ochrony Państwa Rafał Syrysko. Pracami wojskowego kontrwywiadu ma kierować gen. Jarosław Stróżyk, a wojskowym wywiadem ma pokierować Dorota Kawęcka.

– Przyjaciel generała Stróżyka, oficer SKW, odebrał sobie życie już w pierwszych miesiącach po przejęciu władzy przez Antoniego Macierewicza nad MON. Po pułkowniku Duszy przejechały się prokuratury, stawiając mu absurdalne zarzuty. Nie zabraknie im determinacji do wyjaśniania niegodziwości i przypadków łamania prawa przez PiS – powiedział informator TVN24.

To nie koniec zmian personalnych. W najbliższych dniach dojdzie do wymiany aż szesnastu wojewodów. Są pierwsze przecieki z giełdy nazwisk nowych wojewodów.

Zmiany nie tylko w służbach

Nowym wojewodą małopolskim ma zostać aktualny burmistrz miasta Kęty Krzysztof Klęczar z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przedstawicielem premiera na Podkarpaciu ma być Wiesław Buż z Nowej Lewicy.

Na Podlasiu typuje się Jacka Brzozowskiego, Macieja Borysewicza i Jolantę Den. Wojewodą pomorskim może zostać Michał Owczarczak, a kujawsko-pomorskim Michał Sztybek.

Do zmian dojdzie także w kuratoriach. Barbara Nowacka już zapowiedział odpolitycznienie tego organu. Ze stanowiskiem z pewnością będzie mogła pożegnać się małopolska kuratorka oświaty, Barbara Nowak.