W ramach swojego exposé premier Donald Tusk był zobowiązany także do przedstawienia składu Rady Ministrów. Z mównicy sejmowej już oficjalnie wymienił on wszystkie nazwiska nowych szefów resortów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kadrowy fragment wystąpienia Donald Tusk rozpoczął od zaprezentowania nazwisk nowych wicepremierów. Będą nimi Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Gawkowski. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego obejmie Ministerstwo Obrony Narodowej, a polityk Lewicy pokieruje Ministerstwem Cyfryzacji. – My się nie pokłócimy – zapowiedział nowy premier, odnosząc się do spekulacji o tarciach w koalicji.
Bezpartyjni i polityczni nowicjusze w rządzie Donalda Tuska
Jak podkreślił Donald Tusk, bezpartyjność tego człowieka była jednym z kluczowych czynników, jakie zdecydował o wyborze Adama Bodnara na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
– Pan Andrzej Domański będzie odpowiadał za państwowe finanse – kontynuował nowy szef rządu. – Będziemy – nie szukając oszczędności w kieszeniach Polaków, nie robiąc niczego kosztem polskich rodzin – skutecznie zabezpieczali potrzeby finansowe
państwa – stwierdził po prezentacji tego ministra.
Następnie padło nazwisko Agnieszki Buczyńskiej z Polski 2050. Zostanie ona minister ds. społeczeństwa obywatelskiego oraz przewodnicząca Komitetu ds. pożytku publicznego. Tusk przypomniał, że polityczka ta była bliską współpracowniczką zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w administracji którego odpowiadała za wolontariat.
Borys Budka za Sasina, nowe ministerstwo w Katowicach i tzw. resorty trudne
Ministerstwem Aktywów Państwowych pokierujeBorys Budka. – Myślę, że nie muszę tłumaczyć, że naszą pracę, jeśli chodzi o spółki Skarbu Państwa, musi rozpocząć polityk, który był ministrem sprawiedliwości... – podkreślił wymownie Donald Tusk.
Nowo wyodrębnione Ministerstwo Przemysłu, którego siedzibą mają być Katowice, obejmuje bezpartyjna prof. Marzena Czarnecka. – Wybitna specjalistka między innymi od kwestii energetycznych. Kobieta stamtąd – stwierdził premier, mając na myśli Śląsk, którego zasoby przemysłowe minister ma wykorzystać.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy stanie na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Pani minister, ale także inne panie ministry, będą współpracowały nad tym, żeby niezależnie od tego, co ustawowo będzie możliwe – bo wiemy dobrze, w jakich realiach politycznych jesteśmy – każda polska kobieta odczuła natychmiast zasadniczą różnicę – zapowiedział Tusk.
Następnie poinformował on, iż Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pokieruje dotychczasowy rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Nowy premier przedstawił go jako "jednego z najbliższych współpracowników".
Jak się okazało, tzw. afera wiatrakowa nie zachwiała karierą Pauliny Hennig-Kloski. Wiceprzewodnicząca Polski 2050 otrzymuje tekę minister klimatu i środowiska. – Sprawdziliście już w boju, że jest kobietą bardzo dzielną i odporną na ataki – zauważył Tusk.
PSL w nowym rządzie reprezentować będą reprezentować m.in. Krzysztof Hetman – jemu powierzona zostanie odpowiedzialność za Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Dariusz Klimczak, czyli nowy minister infrastruktury.
– Prawa kobiet i równość to jest rzecz, która wymaga dzisiaj też ministry/ministra – każdy mówi, jak chce, u nas nie ma dogmatu. Ministrą w tej przestrzeni będzie pani Katarzyna Kotula – tak Donald Tusk poinformował o nominacji dla kolejnej posłanki Lewicy.
Uznawane za najtrudniejszy resort Ministerstwo Zdrowia powierzono Izabeli Leszczynie z PO. Szefowa Inicjatywy Polska Barbara Nowacka przejmuje natomiast Ministerstwo Edukacji.
Resort sportu przypadł Sławomirowi Nitrasowi. – Też trudne zadanie przed nim – zauważył premier, wspominając o "ambitnym planie" zorganizowania w Polsce igrzysk olimpijskich oraz rewitalizacji sportu lokalnego.
Potwierdziło się, że za politykę senioralną w rządzie Donalda Tuska będzie odpowiadała posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z PL2050 poprowadzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Bojowe zadanie dla Michała Kołodziejczaka oraz wpadka Donalda Tuska
Ciekawe rozstrzygnięcia kadrowe dotyczą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W randze ministra będzie je prowadził Czesław Siekierski z PSL. Interesujące jest jednak nazwisko wiceministra. – Do pomocy będzie pan miał w swoim ministerstwie Michała Kołodziejczaka – powiedział Tusk do doświadczonego ludowca.
Były minister obrony Tomasz Siemoniakw nowym gabinecie otrzyma tekę koordynatora służb specjalnych.
Za kulturę i dziedzictwo narodowe odpowie tymczasem Bartłomiej Sienkiewicz. Prywatnie to prawnuk Henryka Sienkiewicza, ale Donald Tusk zaznaczył, iż nie ta koligacja rodzinna miała znaczenie przy nominacji. Ważniejsze są doświadczenia Sienkiewicza z administracji i służb, bo jego zadaniem ma być "zrobienie porządków" m.in. w mediach publicznych.
– W sprawach polityki europejskiej pomagać będzie mi minister do spraw Unii Europejskiej pan Adam Szłapka – kontynuował premier. – Członkiem Rady Ministrów będzie także Maciej Berek. Będzie odpowiedzialny za cały proces legislacji – osoba niezwykle doświadczona, chociaż ciągle młoda – zaznaczył Tusk.
Na koniec nowy prezes Rady Ministrów zaliczył pewną wpadkę, przed poważniejszymi konsekwencjami której uratowała go Monika Wielichowska. Wicemarszałkini Sejmu podała Donaldowi Tuskowi małą karteczkę z przypomnieniem, iż... zapomniał on podać nazwiska ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Będzie nim Dariusz Wieczorek z Lewicy.