"Właśnie otrzymałam pozytywny wynik testu na COVID-19. To przykre, bo oczekiwałam przyjęcia w Tallinie premiera Tuska podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej oraz premierek Łotwy i Litwy" – napisała w niedzielę na platformie X Kaja Kallas.
Reklama.
Reklama.
Premierka Estonii odwołała wizytę Tuska
Na niedzielę 17 października zaplanowane było spotkanie premiera Donalda Tuska z premierką Estonii Kają Kallas w Tallinie. Liderzy państw bałtyckich i Polski mieli w Estonii rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa i regionalnej współpracy oraz wspólnie omówić ustalenia szczytu Rady Europejskiej, który odbyły się w Brukseli w tym tygodniu. Niestety w ostatniej chwili premierka Estonii spotkanie była zmuszona odwołać z powodu pozytywnego testu na Covid.
"Uważajcie na siebie wszyscy i bądźcie zdrowi" – dodała pod postem, w którym informuje o swoim stanie zdrowia. Jakie miały być tematy rozmów polityków? W sobotnim komunikacie informowała o tym Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
"Spotkanie szefów rządów ma na celu wzmocnienie współpracy Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii w obszarze bezpieczeństwa. To także zjednoczenie wysiłków na rzecz ochrony wschodniej granicy Unii Europejskiej przed presją migracyjną z Rosji i Białorusi" –podkreślała KPRM. Przypomina, że o wizycie w Tallinie premier mówił już w swoim exposé.
Donald Tusk o Litwie, Łotwie i Estoni
Premier podkreślał wtedy, że do najważniejszych tematów zaliczyć należy wojnę i bezpieczną granicę. Zapewniał, że wzmacniana będzie współpraca z państwami, które podzielają poglądy Polski w tej sprawie, a więc z Litwą, Łotwą i Estonią.
– Ale także z Finlandią, Szwecją, a spoza Unii także z Norwegią. Na tym odcinku północno-wschodnim, gdzie szczególnie ta presja nielegalnej imigracji organizowanej przez Putina i Łukaszenkę jest tak bardzo dotkliwa – mówił wówczas premier.
Donald Tusk podkreślał, że ze względu na bliskość geograficzną oraz wspólne interesy Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii, spotkania w tym formacie odgrywają ważną rolę dla współpracy w regionie. Twierdził również, że stanowią także możliwość wypracowania zbliżonych stanowisk w ramach UE i NATO w kluczowych obszarach polityki międzynarodowej.
Przypomnijmy, że Donald Tusk został zaprzysiężony na premiera 13 grudnia w środę o 9:00 rano. Po dwóch miesiącach od wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda w końcu powołał Radę Ministrów złożoną z polityków Koalicji 15 Października.
Po zaprzysiężeniu Donalda Tuska członkowie jego gabinetu odebrali z rąk prezydenta własne akty powołania oraz złożyli przysięgi. Oficjalny skład trzeciego rządu Donalda Tuska poznaliśmy podczas wtorkowego exposé nowego premiera.