W Tunezji podczas renowacji odcinka muru okalającego medynę w mieście Kairuan doszło do zawalenia się jednej ze ścian budynku. Pod gruzami zginęło trzech pracowników budowlanych, a dwóch innych cudem uniknęło śmierci.
Reklama.
Reklama.
Do tragicznego wypadku na budowie doszło w ubiegłą sobotę, 16 grudnia. Zespół budowlany, który przeprowadzał prace renowacyjne na fragmencie muru o łącznej długości 3 km, który otacza Stare Miasto Kairuan, był na miejscu w trakcie, kiedy zawaliła się jego ściana. 3 osoby zginęły na miejscu. Dwóch pracowników cudem przeżyło, jednak nie jest znany ich dokładny stan zdrowia.
Rzecznik obiektu, Moez Tria wskazuje, że wypadek może być powiązany z ulewnymi deszczami, które w ostatnich dniach nawiedziły ten obszar.
Kairuan to święte, starożytne miejsce kultu Islamu, którego dwa obiekty - Wielki Meczet oraz powstałą w VIII wieku n.e medynę - zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowie, która została przeprowadzona w osiemnastym wieku.
Po ponad 200 latach konstrukcja wymagała jednak kolejnej przebudowy i wzmocnienia i to właśnie w tym celu był przeprowadzany tragicznie zakończony remont. Po wypadku, do którego doszło w ubiegłą sobotę, w obrębie miejsca katastrofy oraz sąsiednich części muru utworzono wyłączoną z użytku strefę, która ma uniemożliwić turystom przechodzenie w niewielkiej odległości od grożących zawaleniem ścian.
Konstrukcja budynku nadal nie jest w pełni stabilna i zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości od jego ścian i murów.
W Tunezji sezon nadal trwa w najlepsze, a turyści chętnie odwiedzają okolice miasta Kairuan. Oprócz świątyni można tam odwiedzić między innymi Baseny Aghlabida, starożytne źródło wody z VIII wieku, które do dziś zachwyca swoim zachowanym pierwotnym urokiem.
Kolejnym historycznym skarbem Kairuanu jest baszta, będąca częścią dawnych fortyfikacji miasta, z której można podziwiać jego panoramę.
Miasto słynie również z warsztatów tkackich, gdzie rzemieślnicy tworzą tradycyjne tunezyjskie dywany i tkaniny, wykorzystując techniki przekazywane z pokolenia na pokolenie.