Kancelaria Prezydenta poinformowała o spotkaniu Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w sprawie zmian w mediach publicznych. "Prezydentowi nie zostały przedstawione żadne konkretne projekty przepisów" – napisano w komunikacie.
Reklama.
Reklama.
Z komunikatu Kancelarii Prezydenta dowiadujemy się, że spotkanie polityków miało miejsce przy okazji posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
"Krótka rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Donaldem Tuskiem o ewentualnych zmianach ustawodawczych dotyczących mediów publicznych odbyła się przy okazji RBN. Prezydent jest otwarty na współpracę w ważnych dla Polski sprawach. Prezydentowi nie zostały przedstawione żadne konkretne projekty przepisów" – poinformowano.
"Rozmowa miała miejsce już po decyzjach Ministra B. Sienkiewicza. Ewentualne przyszłe zmiany prawa nie usprawiedliwiają ani nie znoszą skutków rażącego złamania prawa, do którego wczoraj doszło" – czytamy.
Zmiany według ekipy Tuska
Również w czwartek, 21 grudnia odbył się briefing prasowy z udziałem szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca, który w rozmowie z dziennikarzami usprawiedliwiał działania rządu.
– Jeśli chodzi o media publiczne, to Sejm RP przyjął 19 grudnia uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Uchwała ta powołuje się na wyrok TSUE z 13 grudnia 2016 r. i wskazuje na konieczność podjęcia działań naprawczych – powiedział Jan Grabiec podczas czwartkowego briefingu.
Polityk wspomniał również, że dotychczasową telewizję publiczną czekają poważne zmiany. – Rząd zamierza przeprowadzać zmiany w Telewizji Publicznej w sposób transparentny (…). Oczywiście głos pana prezydenta będzie miał w tej sprawie również swoje znaczenie. Liczymy także na wsparcie dziennikarzy i przedstawicieli świata nauki – podkreślił.
– Myślę, że czas już skończyć ze skrótem TVPiS i sprawić, żeby rzeczywiście TVP to było TVP. Żeby to była Telewizja Polska – zapowiedział dodając, że zmiany w telewizji będą przeprowadzone w obliczu pełnych konsultacji społecznych.
Odwołane zarządy mediów publicznych
Przypomnijmy, że w środę (20.12) przed południem kierowany przez Bartłomieja Sienkiewicza resort kultury przekazał, że we wtorek odwołano zarządy mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Decyzja odbyła się na mocy przepisów Kodeksu Spółek Handlowych.
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" – poinformowało MKiDN na platformie X.