Reforma TVP, Polskiego Radia i PAP w wydaniu Donalda Tuska nie umknęła światowym mediom. Te piszą o "żmudnej walce Tuska", "wyniszczającej wojnie okopowej" oraz o "propagandowym ramieniu PiS". "Programy informacyjne TVP oraz TVP Info stały się machiną propagandową rządu PiS" – ocenia BBC.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To, co miało miejsce w TVP przez ostatnie osiem lat, określają zaś mianem "prób przedstawienia Tuska jako nieuczciwego i pozostającego pod wpływem Niemiec i Rosji".
BBC odnotowała stanowisko Andrzeja Dudy, który uznał działania nowej większości za niezgodne z Konstytucją. Działalność stacji publicznej zrecenzowano następująco: "W ostatnich latach główne wieczorne programy informacyjne TVP oraz TVP Info stały się machiną propagandową rządu PiS".
Dziennikarze zauważyli także, że za rządów PiS, Polska spadła z 18. na 57. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy.
Walka o TVP "przedsmakiem wyniszczającej wojny okopowej"
"The New York Times" dokładnie opisało strajk okupacyjny w siedzibie stacji. "Walka o telewizję publiczną może być przedsmakiem długiego okresu wyniszczającej wojny okopowej" – ocenił dziennik.
Wydarzenia nad Wisłą nie umknęły także uwadze Niemców. Ci zwracają uwagę, że działalność upartyjnionej Telewizji Polskiej budziła niepokój wielu organizacji międzynarodowych.
Swoje zastrzeżenia głośno wyrażała OBWE. Powołano się również na fragment raportu Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów. "Media publiczne całkowicie przekształciły się w propagandowe ramię rządzącego PiS i służą nie tylko promowaniu interesów partii, ale także atakowaniu i oczernianiu jej krytyków" – przytaczał dziennik "Tagesschau".