Pilne posiedzenie Rady Mediów Narodowych... jeszcze w święta. Ujawniono szczegóły
Nina Nowakowska
25 grudnia 2023, 19:10·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 grudnia 2023, 19:10
Odwołana rada nadzorcza TVP powołała nowego antyprezesa stacji. Działania "nieistniejącego organu" doczekały się błyskawicznej reakcji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który stwierdził ich bezprawność. Niedługo potem Onet ujawnił, że sprawą ma zająć się Rada Mediów Narodowych, która wyznaczyła pilne posiedzenie na 26 grudnia. Członek RMN zdradził zaskakujące szczegóły nadchodzącego zebrania.
Reklama.
Reklama.
Prawo i Sprawiedliwośćnie godzi się ze zmianami w mediach publicznych, wprowadzonymi przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. "Stara" rada nadzorcza Telewizji Polskiej powołała własnego prezesa stacji, Macieja Łopińskiego, wieloletniego współpracownika Lecha Kaczyńskiego i byłego posła PiS.
Po tym jak minister Sienkiewicz ogłosił działania "nieistniejącego organu" bezprawnymi, do sprawy włączyła sięRada Mediów Narodowych. Według Onetu, RMN wyznaczyła pilne posiedzenie, które ma odbyć się...w drugi dzień świąt.
Pilne posiedzenie Rady Mediów Narodowych w święta
Szczegóły zaskakującego spotkania ujawnił w rozmowie z Onetem członek RMN, Robert Kwiatkowski. Mężczyzna zwrócił uwagę na brak planu obrad oraz ilość planowanych posiedzeń. W jego opinii może to świadczyć o braku zaplanowanego, konkretnego działania.
Z informacji portalu wynika, że członkowie Rady Mediów Narodowych, w której większość ma PiS, będą obradować zdalnie. Pierwsze spotkanie wyznaczono na drugi dzień świąt (26 grudnia). Co ciekawe, zebrania mają odbywać się codziennie aż do końca roku.
Czytaj także:
Chodzi o nowego antyprezesa TVP?
Robert Kwiatkowski stwierdził, że posiedzenia są najprawdopodobniej związane z powołaniem przez odwołaną radę nadzorczą Macieja Łopińskiego na stanowisko p.o. prezesa TVP. Członek organu dodał, że działanie to mogło być niezgodne z prawem.
Serwis wskazuje, że Rada Mediów Narodowych może podjąć dyskusję o składzie rady nadzorczej TVP.
Przypomnijmy, na mocy przepisów Kodeksu spółek handlowych minister Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów i rady nadzorcze mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
"Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego, bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej" – poinformował resort kultury.
Kim jest Maciej Łopiński?
Nowym prezesem TVP został Tomasz Sygut, a propagandowe "Wiadomości" zastąpił nowy program informacyjny "19.30". Politycy PiS kontestują zmiany w mediach publicznych, czego skutkiem była "nominacja" własnego prezesa TVP.