– Dzień dobry państwu. Jak państwo z pewnością zauważyli, zaszły pewne zmiany i mają państwo prawo oczekiwać wyjaśnień – tak Czyż przywitał się z widzami Telewizji Polskiej. – Żaden polski obywatel, który finansuje działanie telewizji publicznej, nie ma żadnego obowiązku wsłuchiwać się w propagandę – dodał.
– Zamiast propagandowej zupy, chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie od teraz zaczyna – kontynuował.
– Od jutra "Wiadomości" będą państwu prezentować fotografię świata i dnia – zapowiedział Czyż. Dziennikarz zastąpił w "Wiadomościach" samą Danutę Holecką.
W czwartek widzowie zobaczyli nową jakość w tym programie informacyjnym. Teraz serwis nazywa się "i9.30". Pierwsze, nowe informacje zaczęły się od tłumaczenia widzom, że w poprzednich latach TVP zajmowała się głównie propagandą.
– Musimy po prostu informować – powiedział na początku prowadzący Marek Czyż. W jednym z pierwszych materiałów pokazano m.in. treści pasków, które pokazywano w starych "Wiadomościach".
Stacja nagrała również nowego szefa resortu kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który wyjaśnił decyzję o zmianach w mediach. Pokazano też protest polityków PiS w TVP oraz wypowiedź Andrzeja Dudy, który zmiany w mediach nowego rządu określił "anarchią".
Materiały dla nowego serwisu przygotowali m.in. Marcin Antosiewicz, Mateusz Lachowski, Dorota Bawołek oraz Witold Tabaka. Natomiast Czyż, prowadząc program, stał w studiu. Nie było też pasków z podpisami. Każdy kolejny temat, który był prezentowany, miał głos wielu stron – w tym oczywiście PiS i KO. W poprzednich "Wiadomościach tak nie było. Były bardzo jednostronne i pro–PiS.
Wcześniej Interia informowała natomiast, że w pracę nad realizacją pierwszego programu zaangażowanych było ok. 30 osób. Większość z nich to doświadczeni dziennikarze, a część pracowała już w TVP, a teraz wrócili.
– Nie wiem jak Grzesiek (Sajór - red.) z Pawłem (Płuską - red.) to zrobili, ale ekipa jest dobra. Dostaliśmy pomieszczenia, montaże, kamery i działamy. Będzie dobrze, ale warunki pracy są specyficzne – usłyszał wówczas dziennikarz portalu o jednej z osób zaangażowanych w wydanie premierowych "Wiadomości".
Wspominani dziennikarze odpowiadają za przygotowanie nowego serwisu informacyjnego TVP.
Wszystko to jest pokłosiem tego, że w środę przed południem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że "na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek."