Donald Tusk odwołał kolejnych ludzi związanych z PiS, którzy zasiadali w instytucji państwowych. Teraz przyszedł czas na nominatów partyjnych w instytutach, które Prawo i Sprawiedliwość powołało za swoich rządów, a potem obsadziło swoimi ludźmi.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
O najnowszej decyzji poinformował PAP szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. Jak przekazał, premier Donald Tusk odwołał członków rad: Instytutu Strat Wojennych, Instytutu De Republica, Instytutu Europy Środkowej, Instytutu Pokolenia oraz Instytutu Zachodniego.
Tusk ogłasza kolejne zmiany. Odwołuje nominatów PiS
Warto przypomnieć, że odwołani członkowie jednego z instytutów, a dokładnie Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, to m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, były ambasador Polski w Niemczech oraz mąż prezes TK Andrzej Przyłębski czy historyk związany z PiS Jan Żaryn.
– Podjęte zostały takie decyzje i dotyczą nie tylko członków rady tego instytutu, ale też pozostałych instytutów, które zostały powołane przez PiS i których działalność w ostatnich latach była mocno krytykowana ze względu z jednej strony na nadużycia finansowe, a z drugiej za obsadzenie funkcji zarówno zarządzających, jak i nadzorczych w tych instytutach przez osoby wprost ze środowiska PiS albo blisko z nimi związane – tłumaczył Grabiec tę decyzję w PAP, co cytuje portal Onet.
Kolejne zmiany w służbach i systemie edukacji
Jak informowaliśmy w naTemat, w piątek odwołany został z kolei gen. Jacek Kitliński ze stanowiska dyrektora generalnego Służby Więziennej. Informację o odwołaniu generała resort sprawiedliwości przekazał na portalu X.
"Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że na mocy decyzji premiera Donalda Tuska w dniu 29 grudnia 2023 gen. Jacek Kitliński został odwołany ze stanowiska dyrektora generalnego Służby Więziennej" – napisano w oświadczeniu.
Jacek Kitliński rozpoczął karierę zawodową w 1993 r. jako młodszy wychowawca w Zakładzie Karnym w Żytkowicach. Po roku został skierowany do Szkoły Oficerskiej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Od 2007 r. był dyrektorem okręgowym SW w Rzeszowie, natomiast od marca 2013 r. do stycznia 2015 r. zastępcą dyrektora generalnego SW.
30 stycznia 2015 roku został powołany na dyrektora generalnego SW. 29 czerwca 2023 roku, podczas Centralnych Obchodów Święta Służby Więziennej, został awansowany na stopień generała inspektora Służby Więziennej.
Także w piątek ministra edukacji Barbara Nowacka dokonała kolejnych zmian. Jak przekazało MEiN, ze stanowisk kuratorów oświaty odwołani zostali: podlaska kuratorka Beata Pietruszka, mazowiecka kuratorka Aurelia Michałowska, śląska kuratorka Urszula Bauer, dolnośląski kurator Roman Kowalczyk, wielkopolski kurator Robert Gaweł i warmińsko-mazurski kurator Krzysztof Nowacki.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia również małopolska kurator oświaty Barbara Nowak została oficjalnie odwołana ze stanowiska. Po niej odwołani zostali: pomorska kuratorka Małgorzata Bielang, podkarpacka kuratorka Małgorzata Rauch, kujawsko-pomorski kurator Marek Gralik, łódzki kurator Waldemara Flajszer i świętokrzyski kurator Kazimierz Mądzik.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.