Kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego wybrała Słowo Roku 2023. Pierwsze miejsce zajęła "sztuczna inteligencja". Ogłoszono także, kto jeszcze znalazł się na podium i jaki był wynik głosowania internautów. W ostatnich latach każde z wymienionych słów stanowiło temat głośnych dyskusji w polskim społeczeństwie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Sztuczna inteligencja"jako laureat plebiscytu Słowo Roku 2023 nikogo nie powinna dziwić. W końcu w ostatnim roku pojawiło się wiele sporów dotyczących etycznego aspektu korzystania z niej, w tym m.in. obaw społecznych dotyczących tego, że w przyszłości AI znacząco wpłynie na rynek pracy. Ponadto ludzie oszaleli na punkcie Chat GPT, który (przykładowo) służył niektórym uczniom i studentom do pisania prac na zajęcia.
Co ciekawe, brytyjskie wydawnictwo Collins Cambridge również wybrało "sztuczną inteligencję" jako najważniejsze słowo minionego roku.
– Jeszcze w XIX wieku łączyliśmy słowo "sztuczny" ze sztuką. "Sztuczne" uderzenie np. Jankiela czy sztucznie gotowany rosół staropolski u Mickiewicza to były rzeczy dobre, bo zgodne z regułami sztuki. Później „sztuczny” zaczął oznaczać to, co dziś, czyli to, co nie jest naturalne – mówił przedstawiciel kapituły prof. Jerzy Bralczyk.
Kapituła polskich językoznawców na drugim miejscu ustawiła "wybory", zaś na trzecim ex aequo "inflację" i "posłankę".
Internauci dokonali podobnego wyboru co Rada Języka Polskiego. Internetowy plebiscyt wygrały "wybory", a tuż za nimi uplasowała się "sztuczna inteligencja" oraz "inflacja".
Przypomnijmy, że w 2022 roku polscy językoznawcy wskazali jako zwycięzcę "wojnę", a potem "inflację" i słowo "uchodźca / uchodźczyni".
Wyniki Młodzieżowego Słowa Roku 2023
Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2023 otrzymał "rel", który w slangu oznacza "potwierdzenie tego, co mówił przedmówca". Inaczej: ""zgadzam się z tobą", "czuję to samo" lub "prawda". Rel pochodzi od angielskiego słowa "relatable", czyli "możliwy do powiązania".
Przewodnicząca jury plebiscytu prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu w Kielcach komentując wybór słowa roku, wspomniała, że "rel" to świeży neologizm.
– Powstały także równie przydatne konstrukcje czasownikowe: relować, rzeczownikowe, takie jak np. relówa i przysłowne megarel – tłumaczyła językoznawczyni.