Wojna o Prokuraturę. Prezydent Duda złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
Nina Nowakowska
15 stycznia 2024, 18:49·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 stycznia 2024, 18:49
Kancelaria Prezydenta informuje, że Prezydent Andrzej Duda złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym w związku z odwołaniem ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego.
Reklama.
Reklama.
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 15 stycznia 2024 r. złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym" – przekazała Kancelaria Prezydenta na portalu X.
W poniedziałek (15.01) Trybunał Konstytucyjnywydał zabezpieczenie, w którym stwierdzono, że Bodnar powinien wstrzymać się od podejmowania dalszych działań do czasu rozpatrzenia sprawy przez TK i wydania ostatecznego wyroku. Organ nakazał także wstrzymanie wykonania decyzji o odwołaniu prokuratora Barskiego.
Przypomnijmy: szef resortu sprawiedliwości odwołał Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego w piątek (12.01). W wydanym oświadczeniu Bodnar oznajmił, że Barski jest w stanie spoczynku, w związku z czym nie może pełnić dotychczas sprawowanej funkcji.
Minister przekazał prokuratorowi krajowemu dokument, w którym stwierdzono, żeprzywrócenie go do służby czynnej zostało dokonane z "naruszeniem prawa". Pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego został mianowany prok. Jacek Bilewicz.
Decyzja Bodnara wzbudziła sprzeciw nie tylko prezydenta, ale i Prokuratury Krajowej. Do sprawy odnieśli się m.in. zastępcy prokuratora generalnego Adama Bodnara oraz prokuratorzy regionalni. W wydanych w niedzielę oświadczeniach zaznaczyli, że ustawa o prokuraturze nie przewiduje funkcji pełniącego obowiązki prokuratora krajowego, a zatem działania ministra "nie wywołują skutków prawnych".
Bodnar zażądał postępowania wyjaśniającego
Pomimo sporu Ministerstwo Sprawiedliwości nie ustępuje. W poniedziałek resort wydał kolejny komunikat o działaniach Adama Bodnara ws. konfliktu z ludźmi Zbigniewa Ziobryw Prokuraturze Krajowej. Padło żądanie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec prok. Roberta Hernanda, który krzyczał na nowego Prokuratora Generalnego, nagrywając zdarzenie swoim telefonem.
"12 stycznia 2024 roku w siedzibie Prokuratury Krajowej zastępca PG Hernand nagrał telefonem rozmowę z PG Bodnarem, bez jego zgody. Rozmowa rozpoczęła się znienacka. Prokurator Hernand obcesowo wyrażał dezaprobatę co do decyzji PG Bodnara, dotyczącej prokuratora Dariusza Barskiego, podważając prawne podstawy działania PG. Poza tym prokurator Hernand przekazał nagranie komuś, kto następnie udostępnił je w sieci." – opisano w oświadczeniu.
W piśmie podkreślono, że w ocenie Bodnara Hernand naruszył godność urzędu prokuratora. Według ministra sprawiedliwości stanowi to przewinienie dyscyplinarne określone w art. 137 § 1 pkt. 5 ustawy Prawo o prokuraturze.