Posłowie głosowali nad siedmioma wnioskami, ws. uchylenia Grzegorzowi Braunowi immunitetu i we wszystkich wnioskach decyzja była jednoznaczna. Poseł został pozbawiony przywileju.
Wyniki głosowania posłów nad uchyleniem immunitetu Grzegorza Brauna:
Wniosek 1
Za: 398
Przeciw: 15
Wstrzymało się: 4
Wniosek 2
Za: 394
Przeciw: 15
Wstrzymało się: 5
Wniosek 3
Za: 397
Przeciw: 15
Wstrzymało się: 4
Wniosek 4
Za: 398
Przeciw: 15
Wstrzymało się: 4
Wniosek 5
Za: 386
Przeciw: 16
Wstrzymało się: 13
Wniosek 6
Za: 400
Przeciw: 15
Wstrzymało się: 4
Wniosek 7
Za: 402
Przeciw: 15
Wstrzymało się: 4
Artykuł w trakcie aktualizacji
Na posiedzeniu komisji prokurator Mariusz Dubowski powiedział, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadziła postępowanie przygotowawcze, "w toku którego materiał dowodowy dostatecznie uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna". W związku z tym został przestawiony wniosek o uchylenie politykowi immunitetu.
Zarzuty wobec Brauna dotyczą m.in. zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia przedmiotu czci religijnej. Sprawy mają związek z licznymi incydentami z udziałem Grzegorza Brauna, a więc zniszczeniem choinki w urzedzie i głośnika oraz mikrofonu, a także głośnej sprawy zgaszenia w budynku sejmu świec chanukowych z pomocą gaśnicy.
Jak informowaliśmy w naTemat, we wtorek 12 grudnia podczas obchodów żydowskiego święta Chanuki polityk Konfederacji Korony Polskiej chwycił za gaśnicę i zgasił świece chanukii. W obronie chanukowych świec stanęła jedna kobieta, której poseł prysnął gaśnicą proszkową w twarz. To wywołało uszczerbek na jej zdrowiu.
– Przypisano mi tutaj pobudki rasistowskie, gdy tymczasem ja przywracam stan normalności, kładąc kres aktom satanistycznego, rasistowskiego triumfalizmu, ponieważ takie jest przesłanie tych świąt – komentował potem polityk.
Prezydium Sejmu wykluczyło Brauna z dalszych obrad. Marszałek Szymon Hołownia dodał, że wspomniane grono nie miało wątpliwości o maksymalnej karze dla polityka. To polegało na odebraniu połowy uposażenia poselskiego na okres trzech miesięcy i całości diety parlamentarnej na okres pół roku.
To już kolejny raz, kiedy Grzegorzowi Braunowi uchylono immunitet. Jak informowaliśmy w naTemat.pl, we wrześniu 2022 roku, dzięki decyzji Sejmu, poseł mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności przez policję m.in. za jazdę samochodem w miejscu niedozwolonym.