
Za kilka dni rusza kwalifikacja wojskowa
1 lutego na terenie całego kraju rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. W tym okresie przed komisjami ma się stawić około 250 tys. osób. Wezwania powinny być doręczone co najmniej na 7 dni przed terminem kwalifikacji.
Kto dostanie wezwanie? Tak wygląda lista:
"Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Wojsko Polskie.
Zobacz także
Niektórzy będą zwolnieni
Niektórzy mogą zostać zwolnieni z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej. Dotyczy to osób:
Jakie są kategorie wojskowe?
kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej;
kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej;
kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Do wojska wciąż przyjmowani są także ochotnicy, ale przejście szkoleń wciąż jest niemal niemożliwe dla osób pracujących na pełen etat lub tych, które nie chcą składać przysięgi wojskowej.
Z kolei Wojska Obrony Terytorialnej organizują 16-dniowe szkolenia w okresie ferii, ale również wakacji. Te jednak dotyczą przede wszystkim osób młodych, które mogą sobie na nie pozwolić.