Szpilki, Ray-Bany i Kaczyński. Prawica też chce być hipster

Ilona Klejnowska i założyciele "Hipster Prawicy" chcą udowodnić, że konserwatyzm może iść w parze z wyczuciem trendów
Ilona Klejnowska i założyciele "Hipster Prawicy" chcą udowodnić, że konserwatyzm może iść w parze z wyczuciem trendów facebook.com
Młoda i atrakcyjna dziewczyna zamieszcza na swoim facebookowym profilu zdjęcia przerobione w Instagramie. Prezentuje na nich kolejne pary butów na szpilkach, modne okulary słoneczne czy najnowszy model iPhone'a. Najchętniej w scenerii jednej z warszawskich knajpek. Można pomyśleć, że trafiliśmy na blog Kasi Tusk. Tymczasem właścicielką profilu jest Ilona Klejnowska niegdyś "Aniołek PiS", dziś "Mata Hari" i bohaterka jednodniowej sensacji z pogranicza poważnej polityki i serwisu Pudelek. Prawica też chce być hipster.


Hipsterzy są wszędzie. Przesiadują w kawiarniach popijając latte, jeżdzą na rowerach ulicami miast i bywają tam, gdzie za chwilę pojawi się reszta mniej uświadomionych mieszczuchów. Chociaż wszystkie znaki na niebie i ziemi zwiastują zmierzch tej subkultury, jej przedstawiciele dotarli nawet na ul. Wiejską i zadomowili się w biurze prasowym Prawa i Sprawiedliwości. Mają już wszystkie atuty szanującego się hipstera. Korzystają z najnowszych iPhone'ów, popijają latte ze Starbucksa, a po ulicach paradują w Ray-Banach.


Zobacz także: Ilona Klejnowska – Aniołek PiS oskarżony o szpiegowanie partii Ziobry. "Ona miała go omotać, on – wynosić informacje"

Ilona Klejnowska, Aniołek PiS-u i bohaterka afery ze szpiegowaniem konkurencyjnej partii Solidarna Polska także ma te wszystkie gadżety. Chętnie prezentuje się z nimi na zdjęciach na Facebooku. Do tego jest młoda, atrakcyjna i robi szybką karierę. Wcześniej na zapleczu partii, znana głównie dziennikarzom sejmowym, dziś bohaterka pierwszych stron gazet. Od kilku dni poza Prawem i Sprawiedliwością. Do tej pory oddana działaczka PiS, zawsze przy boku prezesa Kaczyńskiego postanowiła porzucić politykę na rzecz kariery aktorskiej. Przekonuje jednak, że swoich poglądów politycznych nie zamierza porzucać i na zawsze pozostanie oddaną członkinią partii Kaczyńskiego.


Konserwatystka na obcasach

Klejnowska budzi zainteresowanie mediów głównie dlatego, że zaprzecza stereotypowi konserwatywnej działaczki. Jest młoda, imponuje urodą, której nie skrywa pod bezkształtnymi ubraniami. To nie jest zakompleksiona dziewczyna z kółka różańcowego. Raczej pewna siebie i swoich atutów, przebojowa kobieta sukcesu. Do tego wyjątkowo wyczulona na modę. Na korytarzach sejmowych zasłynęła swoim zamiłowaniem do butów na wysokim obcasie. - Ilona w Sejmie zawsze nosiła szpilki. Do tego dopasowana i przemyślana stylizacja - wspomina Kamila Biedrzycka-Osica, dziennikarka TVP Info. Sejmowa korespondentka mówi, że swoją dbałością o wygląd i styl wyróżniała się na tle pracowników Sejmu. Dziennikarka twierdzi, że Klejnowska nie stroni od warszawskiego życia towarzyskiego i chętnie odwiedza popularne, oblegane przez hipsterów lokale. - Wiem, że bywa w Charlotte czy Planie B - dodaje dziennikarka.


Okolice warszawskiego placu Zbawiciela to ulubione miejsce warszawskich hipsterów. Okupują stoliki znanej knajpy, która serwuje bułkę tartą za 7 złotych lub przesiadują z kuflem piwa na krawężniku przed klubokawiarnią Plan B. Tutaj w piątek, popularnie zwanym "piąteczkiem" spotykają się też przedstawiciele "Hipster Prawicy". Facebookowy profil o tej nazwie założył David Wildstein, syn prawicowego dziennikarza Bronisława Wildsteina. Wildstein jr. na co dzień pracuje w "Gazecie Polskiej". Wraz kolegą z redakcji, Samuelem Pereirą regularnie pojawiają się w klubokawiarniach przy placu Zbawiciela. Młodzi prawicowcy z publikują potem na profilu swoje zdjęcia ze stołecznych knajp.

Pereira, Wildstein i ich koledzy pozują do zdjęć z kawą lub piwem w ręku i "Gazetą Polską" pod pachą. "Hipster Prawica" jest z założenia profilem prześmiewczym. Jego twórcy chcieli zakpić z powszechnie funkcjonującego stereotypu, który wyczucie trendów i tego co modne przypisuje ludziom o lewicowych poglądach.
Hipsterka z przymiotnikiem "prawicowa" to jednak zjawisko mniej popularne niż typowy, stołeczny lans. Hipster to zwykle liberalny, lewicowy mieszkaniec dużego miasta. Idealny kandydat na leminga, choć jeszcze bez zobowiązań, rodziny i kredytu do spłacenia. Lemingi to oprócz Tuska i lewaków zresztą ulubiony temat, nad którym pastwi się "Hipster Prawica". Twórcy profilu są zresztą niezwykle płodni w twórczości internetowej i co rusz publikują nowe memy. Młodzi prawicowcy mają też swoje postaci kultowe. Wielbią chociażby pisarza Leopolda Tyrmanda, którego uznają za swojego guru i pioniera warszawskiego lansu w starym, dobrym stylu.

Zobacz także: Pereira i Wildstein dyskutują z lewicowymi działaczami. Bez rozlewu krwi i krzyku

Póki co hipsterzy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu spędzają czas na poszukiwaniu tego, co modne i do tej pory nieznane. Pojawiają się głosy, że ta subkultura zaczyna się kończyć i powoli konsumować własny ogon. Być może za chwilę młodzi, wykształceni z wielkich miast zaczną masowo pokazywać się z prawicową prasą i iPhonem w ręku. Tylko, że wtedy taki zwyczaj wejdzie do mainstreamu, a on jest największym wrogiem każdego szanującego się hipstera.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Węgrzy w Budapeszcie pokazali, co robić, by pokonać Orbana. Lekcja dla rywali PiS
0 0Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Miały być darmowe podręczniki, a nie ma ich wcale. Tak się zmusza rodziców do płacenia

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
FELIETON 0 0A może czas po prostu przestać płakać i w końcu zrozumieć, że właśnie taka jest Polska: PiS-owska