Zgodnie z nekrologiem w The Sydney Morning Heral, 4 lutego 2024 r. w domu spokojnej starości w Sydney zmarł amerykański przedsiębiorca i działacz na rzecz praw osób LGBT. Steve Ostrow miał 91 lat.
Smutną wiadomość o śmierci aktywisty potwierdził jego przyjaciel, przekazując, że mężczyzna "podupadał na zdrowiu od miesięcy".
"Historia Steve'a jest inspiracją dla wszystkich twórców i świętem Nowego Jorku i jego mieszkańców" – napisał na platformie X Toby Usnik rzecznik brytyjskiego konsulatu generalnego w Nowym Jorku.
Ostrow otworzył Continental Baths w 1968 roku w piwnicy hotelu Ansonia, niegdyś wielkiego zabytku Beaux Arts na Upper West Side na Manhattanie, który popadł w kryzys.
Przekształcił masywną piwnicę hotelu, ze zniszczonymi basenami i łaźniami tureckimi, w bogato zdobioną łaźnię o tematyce rzymskiej.
– Wielopoziomowe miejsce było nie tylko kolebką rewolucji muzycznej i tanecznej głęboko zakorzenionej w nowojorskiej scenie gejowskiej, ale także szerszego politycznego i społecznego przebudzenia społeczności LGBTQ, którego kulminacją były protesty Stonewall na dolnym Manhattanie – powiedział Ken Lustbader z NYC LGBT Historic Sites Project, grupy badającej miejsca o historycznym znaczeniu dla miejskiej społeczności LGBTQ.
Prywatne łaźnie mnożyły się w latach 70-tych, oferując przystań dla gejów i biseksualnych mężczyzn, którzy mogli spotykać się w czasach, gdy prawo uniemożliwiało parom tej samej płci nawet wspólne tańce. Kiedy jednak w latach 80. pojawił się wirus AIDS, łaźnie zostały obwinione o przyczynianie się do rozprzestrzeniania choroby i zostały zmuszone do zamknięcia lub zamknięto je dobrowolnie.
Według strony internetowej NYC LGBT Historic Sites, w Continental Baths początkowo znajdował się parkiet dyskotekowy, basen z wodospadem, sauny i pokoje prywatne.
Wraz ze wzrostem popularności, Ostrow dodał scenę kabaretową, labirynt, restaurację, bar, siłownię, biuro podróży i klinikę medyczną. Na dachu hotelu znajdował się nawet taras słoneczny z importowanym piaskiem.
Jak podaje serwis Western Wheel, w szczytowym momencie Continental Baths było otwarte 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, a około 10 tys. osób odwiedzało około 400 pokoi tygodniowo - "Ludzie meldowali się w piątek wieczorem i nie wychodzili aż do niedzieli".
Pojawienie się w przestrzeni imprezowiczów twardych narkotyków przyczyniło się do zamknięcia Continental Baths w 1976 roku.
Ostrow przeniósł się do Australii w latach 80-tych, gdzie według jego nekrologu pełnił funkcję dyrektora Sydney Academy of Vocal Arts. Założył także Mature Age Gays, grupę społeczną dla starszych członków australijskiej społeczności LGBTQ.
"Jesteśmy bardzo wdzięczni za spuściznę MAG, którą pozostawił nam Steve" – napisał Steve Warren, prezes grupy, w poście na jej stronie internetowej. "Strata Steve'a pozostawi wielką dziurę w naszym sercu, ale nigdy nie zostanie zapomniany".
Działacz nie lubił wsadzać swojej seksualności w sztywne ramy. Ostrow w 2018 r. w rozmowie z "The Guardian" powiedział: "Nie jestem gejem, nie jestem hetero, nie jestem biseksualny, nie jestem aseksualny. Jestem osobą seksualną. Po co rezygnować z 50 proc. populacji? Spałem z najpiękniejszymi ludźmi na świecie i nigdy przed nikim tego nie ukrywałem - ani przed żoną, ani przed rodziną".