Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w zeszłym miesiącu stwierdziła, że Mariusz Kamiński nie jest posłem na Sejm. We wtorek (13 lutego) opublikowano uzasadnienie tej decyzji, czyli rozstrzygnięcia ws. odwołania od postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatu.
Jak przypomniano, "po ponownym rozpoznaniu sprawy Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 20 grudnia 2023 r., skazał prawomocnie odwołującego się na karę dwóch lat pozbawienia wolności za popełnione z winy umyślnej przestępstwo, a wykonanie orzeczonej kary zarządził Sąd pierwszej instancji".
"Skutków materialnych tego wyroku (…) nie pozbawia wydane w dniu 16 listopada 2015 r. postanowienie Prezydenta o prawie łaski, ponieważ zostało wydane na tym etapie postępowania karnego, na którym prawo łaski nie mogło być stosowane" – wskazano.
W mediach od dawna chodzą słuchy o tym, że mandat Kamińskiego otrzyma kandydatka PiS z okręgu wyborczego nr 7, która w minionych wyborach parlamentarnych zdobyła około 11 tys. głosów. Za pośrednictwem mediów społecznościowych Monika Pawłowska poinformowało, że dotarł do niej dokument nadany przez marszałka Sejmu, Szymona Hołownię.
"Dziękując za wszystkie przesłane pytania i wykonane telefony, odpowiadając na wysokie zainteresowanie, informuję, że wczoraj otrzymałam od Marszałka Szymona Hołowni pismo dotyczące objęcia mandatu poselskiego" – czytamy w poście Pawłowskiej na portalu X (dawnym Twitterze).
W dalszej części wpisu dowiadujemy się, kiedy członkini PiS zamierza odpowiedzieć na pismo ws. mandatu. "Do piątku odpowiem" – skwitowała.
Do wpisu załączyła treść dokumentu sporządzonego przez Hołownię. "Uprzejmie informuję o przysługującym pani pierwszeństwie do mandatu jako kandydatce z tej samej listy, która w wyborach otrzymała kolejno największą liczbę głosów" – czytamy.
Monika Pawłowska zasłynęła z tego, że należała już do wielu partii i zmieniała nie tylko ugrupowania, ale też poglądy.
W 2019 zaangażowała się działalność polityczną w ramach partii Wiosna, której była koordynatorką w województwie lubelskim. W listopadzie 2019 została wybrana na wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego Lewicy[14]. W marcu 2021 opuściła ten klub i Wiosnę, przechodząc do Porozumienia. 30 września 2021 poinformowała o opuszczeniu Porozumienia, a dzień później wstąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj także: https://natemat.pl/540863,wasik-i-kaminski-awantura-i-przepychanki-w-sejmie-komentarz