Młodzież Wszechpolska napisała list do biskupów. Chce... ekskomuniki dla polityków
Nina Nowakowska
13 marca 2024, 06:04·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 marca 2024, 06:04
Jak donosi portal Codziennypoznan.pl, przedstawiciele poznańskiej młodzieży wszechpolskiej wystosowali list do Konferencji Episkopatu Polski. Podpisani domagają się w nim publicznego potępienia i ekskomuniki dla polityków, którzy poprą liberalizację aborcji w Polsce.
Dwa zaproponowała Lewica, która chce nie tylko legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży, ale też dekryminalizacji w przypadku osób, które pomagają w usunięciu ciąży. Koalicja Obywatelska zaproponowała projekt legalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży, czyli zgodnie z zapowiedziami kampanijnymi Donalda Tuska, a Trzecia Droga optuje za powrotem tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. i referendum.
Portal codziennypoznan.pl przekazał, że przedstawiciele lokalnego koła Młodzieży Wszechpolskiejw liście do Konferencji Episkopatu Polski zaapelowali, by duchowni "wykonywali powierzone im zadanie głoszenia w porę i nie w porę".
Członkowie nacjonalistycznej organizacji zaznaczyli, że Kościół powinien przekazywać nauki o wierze i moralności oraz karać tych, którzy je ignorują. List miał trafić do sekretariatu przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Autorzy podkreślili, że oczekują, aby biskupi publicznie i imiennie potępili oraz ekskomunikowali polityków, którzy opowiedzą się za liberalizacją aborcji w Polsce.
"Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy polski polityk jest katolikiem, ale upominamy się, aby nie można było religii katolickiej używać instrumentalnie, dla zysków politycznych" –
podsumowano.
Arcybiskupi Jędraszewski i Gądecki ustępują ze stanowisk
Jak informowaliśmy w naTemat.pl abp Stanisław Gądecki oraz jego zastępca abp Marek Jędraszewski niedługo przestaną przewodniczyć w episkopacie. O nadchodzących zmianach na szczytach polskiego Kościoła poinformował rzecznik KEP ksiądz Leszek Gęsiak.
– W marcu dobiegnie końca kadencja abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego KEP oraz abp. Marka Jędraszewskiego jako jego zastępcy – przekazał ks. Gęsiak, cytowany przez Deon.pl.
– Można śmiało powiedzieć, że odchodzące prezydium Episkopatu jest bardzo konserwatywne. To widać w działaniach i w tym, jak reagowało choćby na niemiecką drogę synodalną – skomentował informację Dawid Gospodarek z Katolickiej Agencji Informacyjnej, którego cytuje Wirtualna Polska.
Krytyczni obserwatorzy Kościoła katolickiego w Polsce dostrzegają w dotychczasowych przywódcach KEP przede wszystkim przejawy nadmiernego angażowania się w sprawy polityczne. Hierarchowie wielokrotnie zabierali głos m.in. w sprawie aborcji, pigułki "dzień po" czy lekcji religii w szkołach.