W sztabie PiS już odtrąbili sukces po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów samorządowych. I rzeczywiście, partia Jarosława Kaczyńskiego w zestawieniu procentowym jest liderem, ale całą prawdę o ich sytuacji pokazuje mapa z podziałem na województwa. Tu już nie jest dla nich tak kolorowo.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, zwycięzcami wyborów samorządowych w 2024 roku okazali się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Z badania exit poll wynika, że formacja zdobyła poparcie 33,7 proc. wyborców w skali całego kraju.
Za jej plecami w wyborach do sejmików województw znalazła się Koalicja Obywatelska, która uzyskała poparcie na poziomie 31,9 proc. Ostatnie miejsce na wyborczym podium zajęła natomiast Trzecia Droga. Na to ugrupowanie w wyborach samorządowych w 2024roku głos oddało 13,5 proc. wyborców.
Dalej uplasowały się wspólny komitet Konfederacji i Bezpartyjnych z wynikiem 7,5 proc., Lewica – 6,8 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc.
Podział województw po wyborach. Mapa miażdżąca dla PiS
I chociaż po tych ogólnych wynikach PiS rzeczywiście może ogłosić sukces, to wszystko inaczej wygląda, kiedy przyjrzymy się szczegółowym wynikom, a później przedstawimy je w formie mapy. Zwycięstwo PiS w praktyce wygląda tak, że partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła... sześć województw. Zaznaczmy, że to obraz sytuacji na podstawie pierwszych sondażowych wyników.
Przy okazji analizy nowego "układu sił" warto spojrzeć też na dwa skrajne bastiony. Z danych wynika, że w woj. pomorskim zwyciężyła Koalicja Obywatelska z wynikiem 47 proc. Z kolei woj. podkarpackie zgarnęło PiS (49,7 proc.).
Przypomnijmy, że wyniki sondażowe po wyborach w 2018 r. pokazywały, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów w dziewięciu województwach (podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim). KO okazała się wtedy silniejsza w siedmiu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim.
O tym, kto wygrał wybory samorządowe, zawsze decyduje nie tylko odsetek głosów zdobytych w wyborach do sejmików województw, ale także liczba największych miast Polski, w którym dane ugrupowanie będzie miało swojego człowieka na fotelu prezydenta. W naTemat przeczytacie, co po ogłoszeniu wyników exit poll wiemy o tej prestiżowej rywalizacji.