nt_logo

Wkrótce całkowite zaćmienie Słońca. Czy to niesamowite zjawisko zauważymy w Polsce?

Klaudia Zawistowska

08 kwietnia 2024, 10:08 · 3 minuty czytania
Już tylko godziny dzielą nas od całkowitego zaćmienia Słońca, które przyciągnęło miliony turystów do Meksyku, USA i Kanady. To właśnie w tych trzech krajach niebo zrobi się ciemne, temperatura spadnie, a wszyscy będą patrzeć, jak Księżyc przysłania Słońce.


Wkrótce całkowite zaćmienie Słońca. Czy to niesamowite zjawisko zauważymy w Polsce?

Klaudia Zawistowska
08 kwietnia 2024, 10:08 • 1 minuta czytania
Już tylko godziny dzielą nas od całkowitego zaćmienia Słońca, które przyciągnęło miliony turystów do Meksyku, USA i Kanady. To właśnie w tych trzech krajach niebo zrobi się ciemne, temperatura spadnie, a wszyscy będą patrzeć, jak Księżyc przysłania Słońce.
Zaćmienie Słońca Fot. Pixabay

Zaćmienie Słońca niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej fascynujących zjawisk. Wbrew pozorom nie jest ono rzadkie. Całkowite zaćmienie Słońca może wystąpić nawet dwa razy do roku. Wyjątkowość tego zjawiska polega jednak na tym, że w tym samym miejscu pojawia się co kilkadziesiąt, ale ponad 100 lat.


Kiedy całkowite zaćmienie Słońca? Na miejscu już odliczają godziny

Całkowite zaćmienie Słońca w 2024 roku będzie miało miejsce w poniedziałek 8 kwietnia. Rozpocznie się w Meksyku, a następnie będzie można je podziwiać w USA i na koniec w Kanadzie. Naukowcy szacują, że na południu Słońce zniknie na ok. 4,5 minuty. Im dalej na północ, tym zjawisko będzie krótsze, choć nawet w Kanadzie potrwa ok. 3,5 minuty.

Zaćmienie Słońca rozpocznie się kilka minut po godzinie 13 czasu lokalnego. W Polsce będzie wówczas godzina 20. Zakończenie spektaklu stworzonego przez naturę powinno mieć miejsce na chwilę przed godziną 22 w Polsce. I choć zjawisko to nie będzie widoczne z naszego kraju, to nadal będziemy mogli je obejrzeć.

Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce? Tym razem tylko w formie transmisji online

Liczba miłośników astronomii w naszym kraju rośnie z każdym rokiem. Nietrudno więc dziwić się, że wiele osób miało nadzieję, że tegoroczne zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce. Niestety, tym razem nie możemy liczyć nawet na częściowe przysłonięcie tarczy Słońca przez Księżyc.

Nie oznacza to jednak, że niczego nie zobaczymy. W USA, a dokładnie w stanie Arkansas jest właśnie Karol Wójcicki, który w mediach społecznościowych prowadzi popularny profil Z głową w gwiazdach. Jak zapewniał na swoich kanałach, jeżeli tylko pogoda i internet na to pozwolą, będzie próbował poprowadzić transmisję z tegorocznego zaćmienia.

"Interent jest taki sobie (a będzie jeszcze gorszy!), ale postaram się zrobić wszystko, żeby pokazać Wam trochę tego zjawiska" – przekazał w poniedziałek rano czasu polskiego Wójcicki. Jeżeli jemu nie uda się poprowadzić transmisji, warto zajrzeć na kanał NASA na YouTube. Transmisja online z zaćmienia Słońca rozpocznie się tam już o godzinie 19 czasu polskiego.

Tłumy chcą oglądać zaćmienie Słońca. Pogoda może im spłatać figla

Tylko w USA zaćmienie będzie można oglądać w Teksasie, Oklahomie, Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois, Indianie, Ohio, Pensylwanii, stanie Nowy Jork, Vermont i Maine. W Kanadzie pas zaćmienia będzie mierzył ok. 200 km i obejmie swoim zasięgiem Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Nową Szkocję, Nową Fundlandię i Wyspę Księcia Edwarda.

Jak pisaliśmy w naTemat, szczególnie dużym zainteresowaniem zaćmienie cieszy się w regionie Niagara Falls. Zarówno po amerykańskiej, jak i kanadyjskiej stronie spodziewają się rekordowej liczby turystów. Jednak wszyscy zgromadzeni tam miłośnicy astronomii z niepokojem patrzą w niebo. Wszystko za sprawą licznych chmur, które mogą szczelnie zasłonić Słońce.

Z najnowszych prognoz wynika, że o obserwacje może być trudno w Teksasie. Na niebie mają tam zagościć chmury zwiastujące nadejście burzy. O dobre warunki do podziwiania całkowitego zaćmienia słońca będzie trudno również w Pensylwanii, Ohio, Nowym Jorku oraz w Meksyku. Wszyscy ci, którzy liczyli na oglądanie zjawiska nad wodospadem Niagara, mogą być zatem bardzo rozczarowani. Właśnie ze względu na prognozy pogody swoje plany zmienił również Wójcicki. Pasjonat nocnego nieba pierwotnie planował śledzić zaćmienie z Ohio. Ostatecznie wybrał jednak Arkansas.