nt_logo

Duże zmiany w rankingu zaufania do polityków. To właśnie on z impetem wskoczył na szczyt podium

Piotr Brzózka

26 kwietnia 2024, 14:11 · 3 minuty czytania
Duże zmiany w rankingu zaufania do polskich polityków. Z najnowszego badania instytutu IBRIS wynika, że peleton ma nowego lidera. Pierwszą pozycję stracił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kto zajął jego miejsce?


Duże zmiany w rankingu zaufania do polityków. To właśnie on z impetem wskoczył na szczyt podium

Piotr Brzózka
26 kwietnia 2024, 14:11 • 1 minuta czytania
Duże zmiany w rankingu zaufania do polskich polityków. Z najnowszego badania instytutu IBRIS wynika, że peleton ma nowego lidera. Pierwszą pozycję stracił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kto zajął jego miejsce?
Donald Tusk czy Andrzej Duda? Kto liderem rankingu zaufania? Fot. Adam Burakowski/East News, Wojciech Olkusnik/East News

Poprzedni, marcowy sondaż IBRIS dla "Onetu" potwierdzał bardzo mocną pozycję Rafała Trzaskowskiego w polityce krajowej. Prezydent Warszawy po raz drugi z rzędu uplasował się wówczas na pierwszym miejscu zestawienia polityków cieszących się największym zaufaniem Polaków. Pozytywne zdanie na jego temat wyraziło 48,8 procent ankietowanych.


Z plecami Trzaskowskiego znaleźli się kolejno: Szymon Hołownia (42,8 proc.), Andrzej Duda (39,7 proc.), Donald Tusk (39,2 proc.) oraz Mateusz Morawiecki (36,7 proc.).

Badanie, które IBRIS przeprowadził na zlecenie "Onetu" zaledwie miesiąc później, pokazuje znaczące przetasowanie na szczytach polskiej sceny politycznej. Co może być dla wielu zaskoczeniem, mimo bardzo przekonującego zwycięstwa w wyborach na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski nie obronił w kwietniu pierwszego miejsca w zestawieniu. Co więcej – spadł w nim o kilka pozycji.

Donald Tusk na 1. miejscu rankingu zaufania do polityków

Nowym liderem rankingu zaufania jest premier Donald Tusk, którego notowania w ciągu 30 dni podskoczyły aż o 5,5 punktu procentowego. Pozytywną recenzję jego pracy wystawiło 45 procent badanych, z czego 25,1 proc. było zdecydowanie na "tak", a reszta – raczej.

Szef rządu skomentował to na swoim facebookowym profilu, żartując jednocześnie ze swojej choroby (w czwartek okazało się, że ma zapalenie płuc i w związku z tym wycofuje się na pewien czas z aktywności politycznej).

"Wystarczyło trochę zachorować… A tak serio, to jest mi bardzo miło, że po tylu latach hejtu organizowanego przez państwo PiS udało mi się odzyskać Wasze zaufanie. To bardzo motywujące i jeszcze bardziej zobowiązujące. Dziękuję!" – napisał Tusk w mediach społecznościowych.

Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że Prezes Rady Ministrów wciąż ma bardzo duży "elektorat negatywny". Brak zaufania do niego zadeklarowało 49 procent respondentów, co daje w sumie ujemny bilans.

Kto za plecami Tuska w rankingu zaufania do polityków?

Najnowsze badanie IBRIS wskazuje, że polska polityka zaczyna coraz silniej koncentrować się na pojedynku głównych ośrodków władzy. Na drugie miejsce, z trzeciego, przesunął się bowiem prezydent Andrzej Duda. Cieszy się on obecnie zaufaniem 44,5 procent badanych, co oznacza, że premier Donald Tusk musi czuć jego oddech na plechach. Różnica jest minimalna. Tym bardziej, że mniejszy jest w tym przypadku odsetek osób wyrażających brak zaufania (45,3 procent).

Niemal identyczny wynik uzyskał trzeci w stawce Szymon Hołownia. Marszałka Sejmu zaufaniem darzy 44,4 procent Polaków. Przeciwnego zdania jest 45,6 procent rodaków.

Rafał Trzaskowski, który zaliczył spadek aż o trzy pozycje, stracił 5,4 punktu procentowego w porównaniu z marcem. Obecny jego wynik to 43,4 proc. na "tak" oraz 41,4 proc. na "nie".

Pierwszą piątkę – po awansie o jedno oczko w górę – zamyka minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 41,5 proc. badanych, a nie ufa 43,6 proc.

Na dalszych pozycjach znaleźli się kolejno: Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Robert Biedroń, Krzysztof Gawkowski, Włodzimierz Czarzasty, Piotr Zgorzelski, Krzysztof Bosak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Małgorzata Kidawa-Błońska, Marcin Kierwiński, Sławomir Mentzen.

Jako ostatni w rankingu został uwzględniony Zbigniew Ziobro, któremu wierzy tylko 22,2 procent Polaków, nie ufa zaś aż 67 procent.

Czytaj także: https://natemat.pl/548669,sondaz-zaufania-trzaskowski-nadal-liderem-tusk-zyskuje-i-dogania-dude