
Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Andrzej Duda – to czołowa "trójka" nowego rankingu zaufania przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu. Prezydent Warszawy pozostaje na fotelu lidera i w marcu ufa mu 48,8 proc. ankietowanych. To także spadek o 2,3 pkt proc. w porównaniu z sondażem z lutego. Negatywne zdanie o wiceprezesie PO ma 38,8 proc. Polaków.
Na drugim miejscu plasuje się marszałek Sejmu, który w lutym stracił pozycję lidera i nie wygląda na to, by w najbliższym czasie miał szansę wrócić na szczyt rankingu. Szymonowi Hołowni ufa obecnie 42,8 proc. badanych, co oznacza spadek o 5,3 p.p. w porównaniu z lutym i w sumie aż 11,6 p.p. w ciągu dwóch miesięcy. Brak zaufania do lidera Polski 2050 deklaruje 43,3 proc.
Sondaż zaufania: Trzaskowski nadal liderem, Tusk zyskuje i dogania Dudę
Andrzej Duda cieszy się zaufaniem 39,7 proc. ankietowanych, ale również zanotował spadek – o 1,2 p.p. Prezydentowi nie ufa z kolei 51,4 proc. uczestników badania.
Quiz: Kto to powiedział – Kaczyński czy Tusk?
1 / 20 Przepraszam bardzo, panie marszałku, ale ja bez żadnego trybu...
Jedynym politykiem, który zyskał poparcie (+1,6 p.p.), jest natomiast Donald Tusk. Premierowi ufa obecnie 39,2 proc. zapytanych. Szefa KO negatywnie ocenia 51,4 proc. Jak widać, szef rządu wyraźnie zbliża się do podium i zagraża prezydentowi.
Odnotujmy jeszcze, że pierwszą "piątkę" zamyka Mateusz Morawiecki, który cieszy się zaufaniem 36,7 proc. zapytanych (spadek o 0,8 p.p.). Poseł PiS i były premier, jak podaje Onet, może mieć jednak powody do zadowolenia – polityk otrzymał 49,3 proc. negatywnych wskazań, co oznacza spadek o 6,2 p.p.
Pierwszą "dziesiątkę" uzupełniają: wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz (36,2 proc.), współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń (34,1 proc.), prezes PiS Jarosław Kaczyński (31,6 proc.), drugi z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty (31,1 proc.) oraz wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (30,7 proc.).
A gdzie są kobiety w rankingu zaufania?
W rankingu znalazły się nazwiska jedynie trzech polityczek. Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zajmuje 11. miejsce i cieszy się zaufaniem 30 proc. ankietowanych.
Jak wskazuje portal, "znaczące spadki zaufania dotyczą w marcu polityczek Lewicy": ministerki rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (26,7 proc., spadek o 5,7 p.p.) oraz posłanki i kandydatki na prezydentkę Warszawy Magdaleny Biejat (24,2 proc., spadek o 6,2 p.p.).
Ranking zamyka Zbigniew Ziobro – ufa mu 17,7 proc. ankietowanych (spadek o 4,9 p.p.), a negatywne zdanie ma o nim 69 proc. respondentów (wzrost o 9,2 p.p.).
Hołownia traci zaufanie przez decyzję ws. aborcji?
W ocenie socjolożki i politolożki dr hab. Renaty Mieńkowskiej-Norkiene wyraźny spadek notowań Szymona Hołowni bierze się przede wszystkim z jego podejścia do kwestii aborcji.
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych 7 kwietnia?
219 odpowiedzi

– Rozczarował swoich progresywnych wyborców, którzy (...) wyrażają swój sprzeciw wobec jego decyzji. Pewnie zyskał przychylność konserwatywnych wyborców, ale zdecydowanie bardziej stracił, niż zyskał. Efekt Hołowni to kwestia upadku z pozycji świetnego, błyskotliwego marszałka na pozycję takiego dziadersa z wąsem – stwierdziła w komentarzu dla portalu.
W ostatnich tygodniach kwestia aborcji wzbudza ogromne emocje w całym kraju i doprowadziła do pierwszych poważnych zgrzytów w ramach koalicji rządzącej. Pierwsze czytania w Sejmie czterech projektów ustaw regulujących możliwość przerywania ciąży zaplanowano na 10 kwietnia, czyli już po wyborach samorządowych.
Decyzja Szymona Hołowni nie spodobała się przede wszystkim posłankom lewicy. – Różnimy się w koalicji w sprawie aborcji. Mówiąc o tej kwestii, trzeba nam spokoju i cierpliwości, aby walcząc o dobro, nie wprowadzić więcej zła – mówił marszałek 9 marca na otwartym spotkaniu w Tychach.
Posłanka Anna Maria Żukowska, szefowa klubu Lewicy, nie gryzła się w język i w wulgarnych słowach zareagowała na jego słowa. "Wypie***aj z tym spokojem" – napisała w mediach społecznościowych.
Zobacz także