W jednostce wojskowej znaleźli ciało mężczyzny. Wiadomo, kim był zmarły
redakcja naTemat.pl
11 czerwca 2024, 12:23·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 czerwca 2024, 12:23
W Braniewie, na terenie jednostki wojskowej odnaleziono ciało mężczyzny. Wiadomo, że zmarły był żołnierzem Wojska Polskiego. To 44-letni Mariusz M. Śledczy badają sprawę pod kątem "doprowadzenia namową lub poprzez udzielenie pomocy do targnięcia się na swoje życie".
Reklama.
Reklama.
Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że 4 czerwca na terenie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej doszło do tragicznego zdarzenia. Na terenie ogólnodostępnego parkingu przy ulicy Sikorskiego 41 w Braniewie odnaleziono ciało mężczyzny.
Braniewo. W jednostce wojskowej znaleźli ciało żołnierza. Wiadomo, kim był
Okazało się, że zmarły był żołnierzem wspomnianej brygady. Na miejscu stawiły się służby, a nadzór nad sprawą przejęła Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe.
"Wszystkie okoliczności zdarzenia wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe (dział do spraw wojskowych). Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną" – przekazali w krótkim komunikacie dla "Rzeczpospolitej" przedstawiciele jednostki.
Dziennik skontaktował się również z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie. Śledczy badają sprawę pod kątem "doprowadzenia namową lub poprzez udzielenie pomocy do targnięcia się na swoje życie".
Wiadomo, że zmarły to 44-letni Mariusz M. Z kolei rzecznik prokuratury, Daniel Brodowski przekazał, że według wstępnych ustaleń śledczych do czynu nie doszło przy użyciu broni palnej.
"Z uwagi na początkowy etap postępowania nie mogę w chwili obecnej udzielić szerszych informacji o sprawie" – przekazał.
Kosiniak-Kamysz reaguje na śmierć żołnierza w Braniewie
Do zdarzenia już odniósł się Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier i minister obrony narodowej udzielił więcej informacji na temat zdarzenia.
– To nie było na służbie, nie było to podczas ćwiczeń czy jakiegokolwiek takiego zdarzenia. Takie przypadki, niestety, zdarzają się w każdej dużej społeczności, w tym również w dwustutysięcznej armii – powiedział.
– Nie jestem w stanie określić przyczyn tej konkretnej sprawy, ponieważ bada je prokuratura. Z informacji, które posiadam, nie należy jej wiązać z działalnością służbową – dodała.
Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że w 2022 roku doszło do 30 samobójstw w armii, a w 2023 roku takich zdarzeń było 22.
Przypomnijmy, że od lutego tego roku działa wojskowy telefon zaufania, z którego mogą korzystać żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej oraz ich rodziny. Numer 800 300 311 jest czynny całodobowo we wszystkie dni. Linia założona przez MON jest prowadzona przez specjalistów rozumiejących charakter pracy w wojsku.
Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
– Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22
– Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.