Władze Słowacji zapowiedziały, że poprą kandydaturę ustępującego premiera Holandii Marka Rutte na stanowisko Sekretarza Generalnego NATO. W zamian za to wsparcie Słowacja domaga się pomocy Holandii w zabezpieczeniu ich obrony powietrznej. Sam Rutte czterokrotnie był premierem i przewodził stricte liberalnej partii VVD.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Informację w tej sprawie przekazał we wtorek prezydent Słowacji Peter Pellegrini po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Polityk pojawił się tam w zastępstwie Roberta Fico, który nadal przechodzi rekonwalescencję po zamachu na jego życie.
Legenda europejskich liberałów ma zostać nowym szefem NATO
Pellegrini podczas rozmowy z mediami zwrócił uwagę, że na stanowisko Sekretarza Generalnego NATOzgłosiło się dotychczas dwóch kandydatów – oprócz Rutte także prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
W ocenie Pellegriniego zrozumiałe jest, że Słowacja wyobraża sobie na tym stanowisku reprezentanta Europy Środkowo-Wschodniej, ale niekoniecznie musi tak się stać. – Po konsultacjach z obydwoma kandydatami, z premierem Robertem Fico i rządem Słowacji Republika Słowacka wyobraża sobie poparcie premiera Holandii Marka Rutte jako szefa Sojuszu – stwierdził Pellegrini.
Polityk jednocześnie poinformował, że temu wsparciu towarzyszy apel i prośba ze strony Słowacji, aby Rutte jako kolejny szef NATO zapewnił ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej, która po przekazaniu dotychczasowych systemów obrony przeciwpowietrznej Ukrainie pozostaje niechroniona.
Obecnie Słowacja nie ma żadnego systemu obrony przeciwpowietrznej
Trzeba tutaj wspomnieć, że sojusznicy z NATO – Holendrzy i Włosi – wycofali również ze Słowacji tymczasowo swoje systemy obrony. – Słowacja nie ma dziś żadnego systemu obrony przeciwpowietrznej i dlatego Rutte i ja omawialiśmy sytuację, w której, jeśli zostanie wybrany na szefa Sojuszu, powinien podjąć wysiłki na rzecz przeforsowania ochrony i obrony słowackiej przestrzeni powietrznej – przekazał Pellegrini.
Taka sytuacja ma utrzymywać się do czasu, aż Słowacja będzie w stanie chronić tę przestrzeń powietrzną własnymi siłami.
Kim jest jednak Mark Rutte? Polityk w latach 2006–2023 był liderem Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, a od 2010 roku pełni stanowisko premiera Holandii z jej nadania. To jeden z najdłużej urzędujących szefów rządu w Europie z ugrupowania stricte liberalnego. VVD podczas swoich czterech tur rządów wchodziła w koalicje w wieloma partami – zarówno z tymi z bardziej prawej, jak i lewej strony politycznej w Holandii.
Mark Rutte – biografia
Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) w swoim programie popiera oczywiście gospodarkę rynkową, obniżanie podatków oraz zrównoważony budżet. W sprawach obyczajowych i społecznych jest za integracją europejską, dostępem do aborcji i pełnią praw społeczności LGBT+.
W sprawie wojny Ukraina-Rosja Rutte nie szczędził do tej pory mocnych słów. Ostatnią propozycję Rosji dotyczącą zakończenia wojny nazwał "głupią propozycją pokojową". Jego zdaniem wyraźnie pokazała ona, że Władimir Putin "wpadł w panikę".
O co chodziło w tej propozycji? Ukraina musiałaby zrzec się m.in. dążenia do członkostwa w NATO i wycofać się z części terytoriów okupowanych przez Rosję. Rutte zaangażował się też wcześniej w zbieranie funduszy w tzw. czeską inicjatywę zbrojenia Ukrainy pociskami, których w ostatnich miesiącach zaczęło dramatycznie brakować.
Wczesną wiosną tego roku udał się z kolei do Charkowa, aby zwiedzić z Wołodymyrem Zełenskim stację metra, która została zmieniona na szkołę podstawową. Tam podpisano holendersko-ukraińską dwustronną umowę o bezpieczeństwie.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.