Od kilku dni internet zachwyca się pewną 31-letnią Koreanką, która na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zdobyła srebrny medal w strzelectwie i miała na sobie... specjalne okulary. Warto wyjaśnić, że posiadanie takie "sprzętu" ma w tej dyscyplinie swoje uzasadnienie. Jakie? Wyjaśniamy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Cyberpunkowe" okulary, czarna kurtka, czapka z daszkiem, luźne spodnie i maskotka małego słonia przyczepiona do kieszeni – tak wyglądała ostatnio Kim Ye-ji. I nie... nie wcielała się wówczas w postać z filmu, co zasugerował nawet sam Elon Musk.
Zachowała pełen spokój i profesjonalizm na IO w Paryżu i zdobyła srebro w strzelaniu z 10 metrów z pistoletu pneumatycznego. Wiele osób zwróciło uwagę na szczególny strój 31-letniej zawodniczki Korei Południowej.
W sieci głośno jest też o zdobywcy drugiego miejsca, ale już w kategorii mężczyzn. Yusuf Dikec, który dla Turcji wywalczył srebro, nie miał już na sobie takich specyficznych okularów... Miał zwykłe, swoje korekcyjne.
Po co strzelcom te specjalne okulary?
Przyglądając się strzelcom olimpijskim, wielu może zadać sobie pytanie, czemu mają na sobie takie elementy stroju – jedni osłonę na oczy, inni słuchawki, bądź występują bez żadnego osprzętu dodatkowego, jak Yusuf.
To ich sprzęt ochronny. Koreańska zawodniczka Kim, o której wspomniałam na początku, miała charakterystyczną przysłonę na oku, aby nie musiała go mrużyć przed blaskiem światła. Inni mają dodatkowo przy drugim oku soczewkę swoich okularów korekcyjnych. O tak jak tutaj:
A czemu Yusuf Dikec nie miał takich rzeczy? Jak zauważył dziennikarz InnPoland Sebastian Luc-Lepianka mężczyźnie być może pomaga doświadczenie – 51-latek jest emerytowanym oficerem z tureckiej armii, a wszelkie "usprawniacze" go dekoncentrują i mu przeszkadzają.
Cały styl strzelców na IO jest... po coś
Warto też zauważyć, że cała postawa strzelców jest mocno charakterystyczna. Ich mroczne spojrzenie i mordercze milczenie jest związane z tą dyscypliną. Zawodnicy zachowują się tak, aby zachować koncentrację i nie rozpraszać innych zawodników.
Co nie musi mieć wcale związku z ich prawdziwym charakterem. O tym przekonaliśmy się w przypadku Kim Ye-ji. Zawodniczka miała też przy sobie pluszową zabawką od swojej córki i ciepło wypowiadała się o rodaczce, Oh Ye-jin, która zdobyła złoto.
– Jest moją młodszą siostrą, dokładnie tak ją traktuję. Zawsze chcę się nią opiekować, zawsze chcę być blisko niej. Świetnie, że wywalczyłyśmy pierwsze i drugie miejsce, na podium obie byłyśmy z siebie bardzo dumne – mówiła Kim.
Quiz: Czy rozpoznasz te smakołyki z Tunezji, Hiszpanii, Włoch i Bałkanów? Sprawdź się w naszym pysznym quizie!
Ponadto warto zwrócić uwagę na wyluzowaną pozę strzelców. Rozluźnienie mięśni pomaga im przy celowaniu, a ręka w kieszeni (mogą używać tylko jednej przy strzale) zapobiega niechcianemu kołysaniu ciała.
Podsumowując, każdy element stylu strzelców ma swoje uzasadnienie. Poszczególne części stroju lub zachowania... choć wyglądają bardzo specyficznie, to mają pomóc zawodnikom w ich dyscyplinie.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
1 / 20 Na początek coś prostego. Ten deser składa się z biszkoptu nasączonego kawą espresso, kremu z sera mascarpone, żółtek jaj i cukru, a całość posypuje się płatkami gorzkiej czekolady. We Włoszech spożywane jest na drugie śniadanie. To ciasto nazywa się...