W sierpniu czeka nas niezwykłe wydarzenie – Superksiężyc, który rozświetli nocne niebo. To moment, gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, przez co wygląda na większy i jaśniejszy niż zwykle. Kiedy będzie można zobaczyć to wyjątkowe zjawisko?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W sierpniu mamy wyjątkową okazję, aby podziwiać niezwykłe zjawiska na nocnym niebie. Niedawno mieliśmy szansę obserwować deszcz Perseidów, a teraz przed nami zjawisko Superksiężyca.
Superksiężyc to fenomen astronomiczny, który występuje, gdy pełnia Księżyca przypada na perygeum, czyli moment, w którym Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi na swojej orbicie. W sierpniu odległość ta wyniesie 363 774 km. Tego typu zjawisko sprawia, że Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż zwykle.
Inne nazwy sierpniowej pełni księżyca
Superksiężyc bywa także nazywany "Księżycem Jesiotrów". Ta nazwa pochodzi od rdzennej ludności Ameryki Północnej. Wówczas Indianie cieszyli się większymi połowami ryb tego gatunku w Wielkich Jeziorach.
Oprócz "Księżyca Jesiotrów" istnieje wiele innych nazw dla tego zjawiska, np. Księżyc Niebieski, Księżyc Czerwonej Kukurydzy, Księżyc Zielonej Kukurydzy, Księżyc Jęczmienia, Księżyc Ziół, Księżyc Zbóż, Księżyc Psów, Raksha Bandhan, Rakhi Purnima oraz Tu B'Av.
"Termin 'superksiężyc' został wymyślony przez astrologa Richarda Nolle w 1979 r. jako nów lub pełnia Księżyca, która występuje, gdy Księżyc znajduje się w odległości 90% swojego najbliższego punktu zbliżenia do Ziemi" - czytamy na oficjalnej stronie NASA.
Kiedy będzie można podziwiać Superksiężyc na niebie w Polsce?
W Polsce Superksiężyc będzie widoczny w nocy z niedzieli na poniedziałek, a szczytowy moment nastąpi 19 sierpnia o godzinie 20:28. Sierpniowa pełnia Księżyca zainauguruje serię Superksiężyców, które będą miały miejsce również we wrześniu, październiku i listopadzie.
Według NASA sierpniowy Superksiężyc to także trzeci z serii czterech Niebieskich Księżyców. Nazwa ta została po raz pierwszy użyta w XVI wieku.
"Chociaż nie będzie wyglądać na niebieski, jako trzecia pełnia w sezonie z czterema pełniami, będzie to Blue Moon. Pierwsze odnotowane użycie 'Blue Moon' w języku angielskim pochodzi z 1528 r." – przekazał Gordon Johnston, Emerytowany Dyrektor Programu NASA.
Dla tych, którzy nie będą mieli okazji zobaczyć sierpniowego Superksiężyca, następna okazja nadarzy się podczas wrześniowej pełni, która przypada na noc z 18 na 19 września o godzinie 2:34.