Czy 16 sierpnia można jeść mięso? Wiemy, które diecezje udzieliły dyspensy
redakcja naTemat.pl
16 sierpnia 2024, 12:22·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 sierpnia 2024, 12:22
Czy w piątek 16 sierpnia można jeść mięso? Jak się okazuje, przy okazji długiego weekendu nie wszyscy katolicy mogą zaprosić znajomych na grilla, by zjeść kiełbasę czy karkówkę. Poniżej publikujemy listę diecezji, które udzieliły i nie udzieliły dyspensy na spożywanie pokarmów mięsnych w tym dniu.
Reklama.
Reklama.
W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypadła w czwartek (15 sierpnia). Z tego względu katolicy zaczęli zadawać sobie pytania, czy w piątek 16 sierpnia, już po tym święcie religijnym, można jeść mięso.
Czy 16 sierpnia można jeść mięso? Te diecezje udzieliły dyspensy
Pytania te zaczęły pojawiać się nawet w Google Trends. I nic w tym dziwnego, bowiem długi weekend wraz ze sprzyjającą pogodą skłaniają do organizowania grilla.
Czy 16 sierpnia można jeść mięso? Zwyczajowo katolicy nie powinni sięgać po pokarmy mięsne w piątki. Jak podaje jednak autor strony "Lekcja Religii", w zależności od tego, do której diecezji jesteśmy przypisani, będziemy lub nie będziemy mogli spożywać mięsa w tym dniu.
"Czyli jak w każdy taki piątek zaczynamy chocholi taniec Kościoła – niektóre diecezje ogłaszają dyspensę, inne nie, niektórzy wierni udają, że ich to obchodzi, co postanowił dany biskup, a kiełbaska i karkóweczka i tak będzie na grillu" – czytamy.
Niedługo po publikacji pierwszej mapy kolejne dwie diecezje dały dyspensę, dzięki której jedzenie mięsa 16 sierpnia nie jest grzechem – są to diecezje ełcka i włocławska.
Poniżej publikujemy listę wszystkich diecezji, które udzieliły i nie udzieliły dyspensy na jedzenie mięsa.
Diecezje, które udzieliły dyspensy:
ełcka
gdańska
koszalińsko-kołobrzeska
białostocka
toruńska
płocka
gnieźnieńska
włocławska
wrocławska
opolska
katowicka
bielsko-żywiecka
warszawska
warszawsko-praska
Diecezje, które nie udzieliły dyspensy:
szczecińsko-kamieńska
pelplińska
elbląska
warmińska
łomżyńska
bydgoska
poznańska
zielonogórsko-gorzowska
legnicka
kaliska
świdnicka
częstochowska
gliwicka
sosnowiecka
kielecka
krakowska
tarnowska
przemyska
zamojsko-lubaczowska
sandomierska
lubelska
siedlecka
drohiczyńska
łowicka
łódzka
Diecezje, które udzieliły dyspensy, zaapelowały do katolików m.in. o akty bezinteresownego miłosierdzia, dodatkowe modlitwy w intencji powołań do duchowieństwa, przekazywania jałmużny na rzecz biednych i potrzebujących czy też do dowolnej modlitwy według intencji papieża Franciszka.