W niedzielę zagraniczne media poinformowały, że nie żyje Alain Delon, francuski amant i gwiazdor kina, w którym kochały się starsze pokolenia. Zmarł w wieku 88 lat. Widzowie zapamiętają go zwłaszcza z ról w filmach z lat 60.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Alain Delon zmarł w niedzielę (18 sierpnia), a informację tę przekazały francuskim mediom jego dzieci. "Alain Fabien, Anouchka, Anthony i jego pies Loubo są głęboko zasmuceni wieścią o śmierci ich ojca. Odszedł w spokoju w swoim domu w Douchy, był otoczony najbliższymi" – czytamy w oświadczeniu, w którym podkreślono, że rodzina prosi o prywatność.
Alain Delon urodził się w 1935 roku w miejscowości Sceaux nieopodal Paryża. W młodości został wyrzucony z kilku szkół, a w wieku 14 lat zaczął pracę w sklepie mięsnym. W czasie I wojny indochińskiej w Wietnamie służył w marynarce. W trakcie służby spędził 11 miesięcy w więzieniu. Po powrocie do Francji rozpoczął karierę aktorską.
Alain Delon i jego kariera
Delon został zauważony przez hollywoodzkiego producenta Davida O Selznicka w Cannes, ale zamiast Fabryki Snów wybrał granie w rodzimym kinie. Za jego filmowy debiut uchodzi thriller w reżyserii Yvesa Allegreta "Quand la femme s'en mêle" z 1957 roku. Dzięki tej roli został dostrzeżony przez innych francuskich reżyserów, którym spodobała się jego uroda.
W 1958 roku zagrał u boku Romy Schneider w "Christine". Między parą aktorów zrodził się romans, o którym rozpisywała się prasa. Od tamtej pory Delona określano mianem amanta i symbolu seksu.
Lata 60. ubiegłego wieku to dla Alaina Delona najważniejszy czas w jego karierze, który pozwolił przypieczętować jego pozycję we francuskim kinie. W filmografii gwiazdora z tamtych lat możemy znaleźć takie tytuły jak "W pełnym słońcu" (1960), "Rocco i jego bracia" (1960), "Zaćmienie" (1962), "Lampart" z 1963 roku (za tę kreację otrzymał nominację do Złotego Globu), "Czarny tulipan" (1964), "Samuraj" (1967) i "Basen" (1969).
Do najważniejszych filmów w jego wieloletniej karierze należą także "Pan Klein" (1976), "Śmierć człowieka skorumpowanego" (1977), "Nasza historia" (1984), "Dziewczyna dla dwóch" (1998) oraz "Asterix na olimpiadzie" (2008).
W 2019 roku Delona uhonorowano Złotą Palmą za całokształt twórczości podczas 72. Festiwalu Filmowego w Cannes. W 1999 roku odebrał nagrodę specjalną na polskiej gali Telekamery.
Historie z życia prywatnego francuskiego aktora nieraz trafiały na pierwsze strony gazet. W 1964 roku Delon wziął ślub z aktorką Nathalie Canovas-Delon, z którą doczekał się syna Anthony'ego. Po czterech latach związku para rozwiodła się. W latach 1987-2002 był związany z Rosalie van Breemen, z którą ma syna Alaina-Fabiena i córkę Anouchkę. Ze związku z piosenkarką Nico z zespołu The Velvet Underground ma nieuznanego przez siebie syna Christiana Aarona Boulogne'a. Aktor miał też romansować z Brigitte Bardot.